Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Finance

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable PERCY MOCKLER


Thursday, December 7, 2017 (second morning meeting)
Thursday, December 7, 2017 (afternoon meeting)
Friday, December 8, 2017

Issue No. 57

Consideration of a draft agenda (future business)

and

Fifth, sixth and seventh meetings:
Bill C-63, A second Act to implement certain provisions of the budget tabled in Parliament on March 22, 2017 and other measures


WITNESSES

Thursday, December 7, 2017 (morning meeting)

Department of Finance Canada:

Gervais Coulombe, Director, Sales Tax Division, Tax Policy Branch;

Pierre Mercille, Director General, (Legislation), Sales Tax Division, Tax Policy Branch.

Thursday, December 7, 2017 (afternoon meeting)

As individuals:

Jack Mintz, President's Fellow, The School of Public Policy, University of Calgary (by video conference);

Hugh Neilson, Director, Kingston Ross Pasnak LLP (by video conference);

Peter Weissman, Partner, Cadesky and Associates (by video conference).

Canadian Labour Congress:

Vicky Smallman, National Director, Women's and Human Rights.

Canadian Alliance of Student Associations:

Michael McDonald, Executive Director.

Friday, December 8, 2017

Government of Manitoba:

Honourable Cameron Friesen, Minister of Finance (by video conference).

As an individual:

Philip Cross, Senior Fellow, Macdonald-Laurier Institute.

Canada China Business Council:

Graham Shantz, President.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Percy Mockler, Chair

The Honourable Mobina S.B. Jaffer, Deputy Chair

The Honourable André Pratte, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Andreychuk, Black, Campbell, Cools, *Day (or Mercer), Eaton, *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), Maltais, Marshall, Marwah, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Eaton replaced the Honourable Senator Plett (December 8, 2017).

The Honourable Senator Plett replaced the Honourable Senator Eaton (December 8, 2017).

The Honourable Senator Campbell replaced the Honourable Senator Forest (December 8, 2017).

The Honourable Senator Forest replaced the Honourable Senator Campbell (December 7, 2017).