Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable KELVIN KENNETH OGILVIE


Wednesday, February 15, 2017
Thursday, February 16, 2017

Issue No. 16

First and second meetings:
Bill C-6, An Act to amend the Citizenship Act and to make consequential amendments to another Act


WITNESSES

Wednesday, February 15, 2017

Canadian Bar Association:

Barbara J. Caruso, Vice-Chair, Immigration Law Section;

Kathleen Terroux, Lawyer, Legislation and Law Reform.

Barreau du Québec:

Réa Hawi, Lawyer, Secretariat of the Order and Legal Affairs;

Hugues Langlais, President, Immigration and Citizenship Committee.

As an individual:

Audrey Macklin, Professor of Law, University of Toronto (by video conference).

Centre for Israel and Jewish Affairs:

Noah Shack, Director, Policy.

Thursday, February 16, 2017

As individuals:

Reis Pagtakhan, Immigration Lawyer;

Craig Forcese, Professor, Faculty of Law, University of Ottawa.

Metro Toronto Chinese & Southeast Asian Legal Clinic:

Avvy Yao-Yao Go, Clinic Director.

As an individual:

Julie Taub, Immigration Lawyer.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Kelvin Kenneth Ogilvie, Chair

The Honourable Art Eggleton, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

        *Carignan, P.C. (or Martin), Cormier, Frum, *Harder, P.C. (or Bellemare), Hartling, Jaffer, Mégie, Merchant, Meredith, Neufeld, Omidvar, Petitclerc, Raine, Seidman, Stewart Olsen

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of December 7, 2016, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Petitclerc replaced the Honourable Senator Lankin, P.C. (February 15, 2017).

The Honourable Senator Frum replaced the Honourable Senator Unger (February 15, 2017).

The Honourable Senator Lankin, P.C., replaced the Honourable Senator Petitclerc (February 15, 2017).

The Honourable Senator Unger was added to the membership (February 10, 2017).

The Honourable Senator Frum was removed from the membership of the committee, substitution pending (February 10, 2017).

The Honourable Senator Frum replaced the Honourable Senator Unger (February 10, 2017).

The Honourable Senator Omidvar replaced the Honourable Senator Galvez (February 9, 2017).

Back to top