Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable ART EGGLETON, P.C.


Wednesday, November 22, 2017
Wednesday, November 29, 2017
Thursday, November 30, 2017

Issue No. 32

First meeting:
Election of the chair

and

First and second meetings:
Bill C-36, An Act to amend the Statistics Act

INCLUDING:
THE EIGHTEENTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Challenge Ahead: Integrating robotics, artificial intelligence and 3D printing technologies into Canada’s healthcare systems)


APPEARING

Wednesday, November 29, 2017

The Honourable Navdeep Bains, P.C., M.P., Minister of Innovation, Science and Economic Development


WITNESSES

Wednesday, November 29, 2017

Innovation, Science and Economic Development Canada:

John Knubley, Deputy Minister.

Statistics Canada:

Anil Arora, Chief Statistician of Canada;

Andrée Desaulniers, Senior Analyst, Information Management Division.

Thursday, November 30, 2017

As individuals:

Wayne Smith, Former Chief Statistician of Canada;

Ivan Fellegi, Former Chief Statistician of Canada.

Shared Services Canada:

Ron Parker, President;

Sarah Paquet, Senior Assistant Deputy Minister, Strategy;

Raj Thuppal, Assistant Deputy Minister, Networks and End Users.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Art Eggleton, P.C., Chair

The Honourable Chantal Petitclerc, Deputy Chair

The Honourable Judith Seidman, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Bernard, Cordy, *Day (or Mercer), Dean, Doyle, *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), Mégie, Neufeld, Omidvar, Poirier, Raine, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Doyle replaced the Honourable Senator Manning (November 30, 2017).

The Honourable Senator Cordy replaced the Honourable Senator Munson (November 28, 2017).

The Honourable Senator Manning was added to the membership (November 27, 2017).

The Honourable Senator MacDonald was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 27, 2017).

The Honourable Senator Omidvar replaced the Honourable Senator Lankin, P.C. (November 23, 2017).

The Honourable Senator Lankin, P.C., replaced the Honourable Senator Omidvar (November 21, 2017).

The Honourable Senator MacDonald was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Raine was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Poirier was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Neufeld was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Seidman was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Eggleton, P.C., was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Petitclerc was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Dean was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Omidvar was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Bernard was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Munson was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Mégie was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Eggleton, P.C., was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Stewart Olsen was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Seidman was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Petitclerc was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Day was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Mégie was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Hartling was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Cormier was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Omidvar was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Raine was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Frum was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Dean was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Neufeld was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Neufeld replaced the Honourable Senator Eaton (October 30, 2017).

The Honourable Senator Dean replaced the Honourable Senator Griffin (October 27, 2017).

The Honourable Senator Cordy was removed from the membership of the committee, substitution pending (October 26, 2017).