Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

First Session Thirty-sixth Parliament, 1997-98

Chairman: The Honourable LOWELL MURRAY, P.C.


Tuesday, February 10, 1998 Tuesday, February 17, 1998 Tuesday, February 24, 1998

Issue No. 4

Second, third and fourth meetings on:

The implementation and application of Chapter 1, An Act to amend the Divorce Act, the Family Orders and Agreements Enforcement Assistance Act, the Garnishment, Attachment and Pension Diversion Act and the Canada Shipping Act, and the associated Federal Child Support Guidelines


WITNESSES:

Philip Epstein, Q.C., family lawyer.

From the Saskatchewan Department of Justice:

Betty Ann Pottruff, Q.C., Director, Policy Planning and Evaluation Branch.

From the Canadian Bar Association:

Jennifer Cooper, Q.C., Chairman, Guidelines Implementation Committee, Family Law Section;

Tamra Thomson, Director, Legislation and Law Reform.

Lynn Reierson, Family Law Practitioner.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Lowell Murray, P.C., Chairman

The Honourable Colin Kenny, Deputy Chairman

and

The Honourable Senators:

Cohen, Cools, Forest, * Graham, P.C. (or Carstairs), Haidasz, P.C., Jessiman, LeBreton, * Lynch-Staunton (or Kinsella (acting)), Maheu, Pépin, Phillips

* Ex Officio Members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to Rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Chalifoux substituted for that of the Honourable Senator Bonnell (January 15, 1998).

The name of the Honourable Senator Ghitter substituted for that of the Honourable Senator Cohen (February 11, 1998).

The name of the Honourable Senator Stanbury substituted for that of the Honourable Senator Bosa (February 11, 1998).

The name of the Honourable Senator Butts substituted for that of the Honourable Senator Pépin (February 11, 1998).

The name of the Honourable Senator Cohen substituted for that of the Honourable Senator Ghitter (February 12, 1998).

The name of the Honourable Senator Jessiman substituted for that of the Honourable Senator Lavoie-Roux (February 12, 1998).

The name of the Honourable Senator Ferretti Barth substituted for that of the Honourable Senator Butts (February 16, 1998).

The name of the Honourable Senator Kenny substituted for that of the Honourable Senator Stanbury (February 16, 1998).

The name of the Honourable Senator Watt substituted for that of the Honourable Senator Chalifoux (February 16, 1998).

The name of the Honourable Senator Pépin substituted for that of the Honourable Senator Kenny (February 16, 1998).

The name of the Honourable Senator Kenny substituted for that of the Honourable Senator Ferretti Barth (February 23, 1998).


Back to top