Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

First Session Thirty-sixth Parliament, 1997-98

Chairman: The Honourable LOWELL MURRAY, P.C.


Tuesday, September 29, 1998 (in camera)
Tuesday, October 6, 1998
Wednesday, October 7, 1998

Issue No. 17

First, second and third meetings on: The dimensions of social cohesion in Canada in the context of globalization and other economic and structural forces that influence trust and reciprocity among Canadians

INCLUDING: THE TWELFTH REPORT OF THE COMMITTEE (Powers and budget -- Social Cohesion)


WITNESSES:

October 6, 1998

From Environics Research Group:

Michael Adams, President.

October 7, 1998

From the University of Montreal, Department of Political Science:

Professor Jane Jenson.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Lowell Murray, P.C., Chairman

and

The Honourable Senators:

Butts, Cohen, Cools, * Graham, P.C. (or Carstairs), Lavoie-Roux, Losier-Cool, * Lynch-Staunton (or Kinsella (acting)), Mahovlich, Maloney, Phillips, Poy

* Ex Officio Members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator LeBreton substituted for that of the Honourable Senator Comeau (June 22, 1998).

The name of the Honourable Senator Phillips substituted for that of the Honourable Senator Kinsella (June 22, 1998).

The name of the Honourable Senator Lavoie-Roux substituted for that of the Honourable Senator DeWare (June 22, 1998).

The name of the Honourable Senator Stollery substituted for that of the Honourable Senator Maloney (September 15, 1998).

The name of the Honourable Senator Ferretti Barth substituted for that of the Honourable Senator Stewart (September 15, 1998).

The name of the Honourable Senator Cools substituted for that of the Honourable Senator Callbeck (September 15, 1998).

The name of the Honourable Senator Maloney substituted for that of the Honourable Senator Stollery (September 15, 1998).

The name of the Honourable Senator Butts substituted for that of the Honourable Senator Kenny (September 21, 1998).

The name of the Honourable Senator Poy substituted for that of the Honourable Senator Cook (September 30, 1998).

The name of the Honourable Senator Mahovlich substituted for that of the Honourable Senator Ferretti Barth (October 5, 1998).

The name of the Honourable Senator Losier-Cool substituted for that of the Honourable Senator Maheu (October 7, 1998).


Back to top