Proceedings of the Standing Senate Committee on
Transport and Communications

First Session Thirty-ninth Parliament, 2006-07

The Honourable LISE BACON


Wednesday, May 16, 2007
Wednesday, May 30, 2007
Tuesday, June 5, 2007

Issue No. 15

Sixth (final) meeting on:

Bill C-11, An Act to amend the Canada Transportation Act and the Railway Safety Act and to make consequential amendments to other acts

Twentieth and twenty-first meetings on:

The containerized freight traffic handled by Canada's ports

INCLUDING:
THE TENTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Bill C-11, An Act to amend the Canada Transportation Act and the Railway Safety Act and to make consequential amendments to other acts)


WITNESSES:

Wednesday, May 16, 2007

Transport Canada:

Helena Borges, Director General, Surface Transportation Policy;

Alain Langlois, Legal Counsel, Legal Services;

David Bailey, Director, National Air Services Policy.

Wednesday, May 30, 2007

TranSystems:

John Vickerman, Founding Principal.

Tuesday, June 5, 2007

Southern Ontario Gateway Council:

John Best, Executive Director.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Lise Bacon, Chair

The Honourable David Tkachuk, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Adams, Carney, P.C., Dawson, Eyton, Fox, P.C., *Hervieux-Payette, P.C., (or Tardif), Johnson, *LeBreton, P.C., (or Comeau), Merchant, Munson, Phalen, Zimmer

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Cochrane substituted for that of the Honourable Senator Johnson (May 16, 2007).

The name of the Honourable Senator Johnson substituted for that of the Honourable Senator Cochrane (May 17, 2007).

The name of the Honourable Senator Carney, P.C. substituted for that of the Honourable Senator Segal (May 17, 2007).

The name of the Honourable Senator Fox., P.C. substituted for that of the Honourable Senator Mercer (May 30, 2007).

The name of the Honourable Senator Fairbairn, P.C. substituted for that of the Honourable Senator Zimmer (June 4, 2007).

The name of the Honourable Senator Zimmer substituted for that of the Honourable Senator Fairbairn, P.C. (June 5, 2007).


Back to top