Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Security and Defence

Second Session, Thirty-ninth Parliament, 2007-08

Chair: The Honourable COLIN KENNY


Monday, June 2, 2008
Monday, June 9, 2008

Issue No. 9

Fourteenth and fifteenth meetings on:
Canada's national security policy

and

First (final) meeting on:
Bill C-287, An Act respecting a National Peacekeepers' Day

INCLUDING:
THE SEVENTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Bill C-287)


WITNESSES:

Monday, June 2, 2008

National Defence:

Lieutenant-General W. J. Natynczyk, Vice Chief of the Defence Staff;

Lieutenant-General A. B. Leslie, Chief of the Land Staff;

Chief Warrant Officer Wayne Ford, Army Sergeant Major.

Monday, June 9, 2008

National Defence:

Lieutenant-General J.C.M. Gauthier, Commander, Canadian Expeditionary Force Command;

Vice-Admiral Drew Robertson, Chief of the Maritime Staff;

Lieutenant-General W. Angus Watt, Chief of the Air Staff.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Colin Kenny, Chair

The Honourable David Tkachuk, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Banks, *Hervieux-Payette, P.C. (or Tardif), Day, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Meighen, Mitchell, Moore, Nancy Ruth, Zimmer

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), the membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Downe is substituted for that of the Honourable Senator Kenny (May 28, 2008).

The name of the Honourable Senator Dallaire is substituted for that of the Honourable Senator Day (May 28, 2008).

The name of the Honourable Senator Kenny is substituted for that of the Honourable Senator Downe (May 28, 2008).

The name of the Honourable Senator Day is substituted for that of the Honourable Senator Dallaire (May 28, 2008).

The name of the Honourable Senator Kenny is substituted for that of the Honourable Senator Downe (May 28, 2008).

The name of the Honourable Senator Munson is substituted for that of the Honourable Senator Banks (June 2, 2008).

The name of the Honourable Senator Stollery is substituted for that of the Honourable Senator Mitchell (June 2, 2008).

The name of the Honourable Senator Mitchell is substituted for that of the Honourable Senator Stollery (June 3, 2008).

The name of the Honourable Senator Banks is substituted for that of the Honourable Senator Munson (June 3, 2008).


Back to top