Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Energy, the Environment and Natural Resources

Second Session, Thirty-ninth Parliament, 2007-08

Chair: The Honourable TOMMY BANKS


Tuesday, February 5, 2008 (in camera)
Thursday, February 7, 2008 (in camera)
Tuesday, February 12, 2008 (in camera)
Thursday, February 14, 2008 (in camera)
Tuesday, February 26, 2008
Thursday, February 28, 2008

Issue No. 4

Second and third (final) meetings on:

Review of the Canadian Environmental Protection Act (1999, c. 33) pursuant to subsection 343(1) of the said act

Fifth, sixth and seventh (final) meetings on:

The subject matter of Bill S-208, An Act to require the Minister of the Environment to establish,
in cooperation with the provinces, an agency with the power to identify and protect
Canada's watersheds that will constitute sources of drinking water in the future

Third and fourth meetings on:

Emerging issues related to its mandate

INCLUDING:
THE FOURTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Special Study Budget 2007-08 — CEPA)

THE FIFTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Bill S-208)


WITNESS:

Tuesday, February 26, 2008

Inuit Tapiriit Kanatami:

Jim Moore, Executive Director.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Tommy Banks, Chair

The Honourable Pierre Claude Nolin, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Adams, Brown, Cochrane, *Hervieux-Payette, P.C. (or Tardif), Kenny, *LeBreton, P.C. (or Comeau), McCoy, Milne, Mitchell, Sibbeston, Spivak, Trenholme Counsell

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator McCoy substituted for that of the Honourable Senator Campbell (February 6, 2008).

The name of the Honourable Senator Peterson substituted for that of the Honourable Senator Mitchell (February 11, 2008).

The name of the Honourable Senator Mitchell substituted for that of the Honourable Senator Peterson (February 13, 2008).

The name of the Honourable Senator Phalen substituted for that of the Honourable Senator Spivak (February 27, 2008).

The name of the Honourable Senator Spivak substituted for that of the Honourable Senator Phalen (February 28, 2008).