Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Human Rights

Second Session, Thirty-ninth Parliament, 2007-08

Chair: The Honourable A. RAYNELL ANDREYCHUK


Monday, February 25, 2008
Monday, March 3, 2008
Monday, March 10, 2008

Issue No. 3

Second meeting on:

Issues relating to human rights and, inter alia, to review the machinery of government dealing with Canada's international and national human rights obligations

and

Fourth meeting on:

Employment equity in the federal public service

and

First (final) meeting on:

Bill C-42, An Act to amend the Museums Act and to make consequential amendments to other Acts

INCLUDING:
THE SIXTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Bill C-42)


WITNESSES

Monday, February 25, 2008

Freedom House (by video conference):

Paula Schriefer, Director of Advocacy.
 

Monday, March 3, 2008

Canadian Heritage:

Lyn Elliot Sherwood, Executive Director, Heritage Group;

Patrick O'Reilly, Director, Implementation Strategy, Canadian Museum for Human Rights, Heritage Group;

Rina Pantanoly, Legal Counsel.
 

Monday, March 10, 2008

Statistics Canada:

Christel Le Petit, Chief, Analysis and Special Projects, Labour Statistics Division;

Geoff Bowlby, Director, Labour Statistics Division;

Tracey Leesti, Assistant Director, Labour Statistics Division.

As an individual:

Ravi Jain, Immigration Lawyer.

British Columbia College of Teachers:

Marie Crowther, Registrar.

Ontario College of Teachers:

Lise Roy-Kolbusz, Deputy Registrar;

Frank McIntyre, Manager of Human Resources.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable A. Raynell Andreychuk, Chair

The Honourable Mobina S. B. Jaffer, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Dallaire, Goldstein, *Hervieux-Payette, P.C. (or Tardif), Kinsella, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Munson, Oliver, Poy

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Stratton substituted for that of the Honourable Senator Andreychuk (February 28, 2008).

The name of the Honourable Senator Andreychuk substituted for that of the Honourable Senator Stratton (February 28, 2008).

The name of the Honourable Senator Cowan substituted for that of the Honourable Senator Jaffer (March 3, 2008).

The name of the Honourable Senator Zimmer substituted for that of the Honourable Senator Dallaire (March 3, 2008).

The name of the Honourable Senator Stratton substituted for that of the Honourable Senator Kinsella (March 3, 2008).

The name of the Honourable Senator Mercer substituted for that of the Honourable Senator Zimmer (March 3, 2008).

The name of the Honourable Senator Kinsella substituted for that of the Honourable Senator Stratton (March 4, 2008).

The name of the Honourable Senator Jaffer substituted for that of the Honourable Senator Cowan (March 4, 2008).

The name of the Honourable Senator Dallaire substituted for that of the Honourable Senator Mercer (March 4, 2008).

The name of the Honourable Senator Goldstein substituted for that of the Honourable Senator Lovelace Nicholas (March 10, 2008).