Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Agriculture and Forestry

Second Session, Fortieth Parliament, 2009

Chair: The Honourable PERCY MOCKLER


Thursday, February 12, 2009
Thursday, March 12, 2009 (in camera)
Tuesday, March 24, 2009 (in camera)
Tuesday, April 21, 2009
Thursday, April 23, 2009

Issue No. 1

Organization meeting and

First and second meetings on:
Current state and future of Canada's forest sector

First, second and third meetings on:
Business of the committee

INCLUDING:
THE FIRST REPORT OF THE COMMITTEE
(Rule 104 (2) — Expenses incurred by the committee during the Second Session of the Thirty-ninth Parliament)


WITNESSES:

Tuesday, April 21, 2009

Natural Resources Canada:

Jim Farrell, Assistant Deputy Minister.

Thursday, April 23, 2009

Forest Products Association of Canada:

Avrim Lazar, President and CEO.

Canadian Wood Council:

Bill Love, Chairman of the Board.

Canadian Federation of Woodlot Owners:

Peter deMarsh, President;

Jean-Pierre Dansereau, Director General, Fédération des producteurs de bois du Québec.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Percy Mockler, Chair

The Honourable Joyce Fairbairn, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Baker, P.C., Cordy, *Cowan (or Tardif), Duffy, Eaton, Housakos, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Lovelace Nicholas, Mahovlich, Mercer, Poulin, Rivard

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Duffy replaced the Honourable Senator Meighen (April 22, 2009).

The Honourable Senator Rivard replaced the Honourable Senator Tkachuk (April 22, 2009).

The Honourable Senator Poulin replaced the Honourable Senator Munson (April 21, 2009).

The Honourable Senator Munson replaced the Honourable Senator Poulin (April 21, 2009).

The Honourable Senator Mahovlich replaced the Honourable Senator Poy (April 21, 2009).

The Honourable Senator Meighen replaced the Honourable Senator Duffy (April 21, 2009).

The Honourable Senator Tkachuk replaced the Honourable Senator Rivard (April 21, 2009).

The Honourable Senator Poy replaced the Honourable Senator Mahovlich (April 20, 2009).

The Honourable Senator Cordy replaced the Honourable Senator Rompkey (February 26, 2009).

The Honourable Senator Lovelace Nicholas replaced the Honourable Senator Munson (February 23, 2009).

The Honourable Senator Rompkey replaced the Honourable Senator Milne (February 16, 2009).

The Honourable Senator Poulin replaced the Honourable Senator Callbeck (February 12, 2009).

The Honourable Senator Munson replaced the Honourable Senator Lovelace Nicholas (February 11, 2009).