Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Security and Defence

Second Session, Fortieth Parliament, 2009

Chair: The Honourable COLIN KENNY


Monday, March 2, 2009
Wednesday, March 4, 2009

Issue No. 1

Organization meeting
and
future business of the committee

INCLUDING:
THE FIRST REPORT OF THE COMMITTEE
(Rule 104 — Expenses incurred by the committee during the Second Session of the Thirty-ninth Parliament)


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Colin Kenny, Chair

The Honourable Pamela Wallin, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Banks, *Cowan (or Tardif), Day, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Manning, Meighen, Moore, Tkachuk, Zimmer

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Meighen replaced the Honourable Senator Nolin (March 5, 2009).

The Honourable Senator Nolin replaced the Honourable Senator Meighen (March 4, 2009).

The Honourable Senator Day replaced the Honourable Senator Mitchell (March 3, 2009).

The Honourable Senator Manning replaced the Honourable Senator Nolin (March 3, 2009).

The Honourable Senator Mitchell replaced the Honourable Senator Day (March 2, 2009).

The Honourable Senator Nolin replaced the Honourable Senator Manning (February 27, 2009).

The Honourable Senator Zimmer replaced the Honourable Senator Mitchell (February 25, 2009).

The Honourable Senator Mitchell replaced the Honourable Senator Zimmer (February 19, 2009).


Back to top