Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Security and Defence

Second Session, Fortieth Parliament, 2009

Chair: The Honourable COLIN KENNY


Monday, May 25, 2009
Monday, June 1, 2009

Issue No. 6

Seventh and eighth meetings on:

Canada's national security policy

INCLUDING:
THE THIRD REPORT OF THE COMMITTEE
(Special Study Budget 2009-10 — National Security Policy)


WITNESSES

Monday, May 25, 2009

National Defence:

Robert Fonberg, Deputy Minister;

William Pentney, Associate Deputy Minister;

Vice-Admiral Denis Rouleau, J.A.D., OMM, MSM, CD, Vice Chief of the Defence Staff;

Dan Ross, Assistant Deputy Minister (Materiel);

Rear-Admiral Bryn Weadon, Assistant Deputy Minister — Finance and Corporate Services.

Monday, June 1, 2009

Royal Canadian Mounted Police:

William J.S. Elliott, Commissioner


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Colin Kenny, Chair

The Honourable Pamela Wallin, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Banks, *Cowan (or Tardif), Day, Lang, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Moore, Nolin, Tkachuk, Zimmer

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Lang replaced the Honourable Senator Manning (May 28, 2009).

The Honourable Senator Nolin replaced the Honourable Senator Meighen (May 28, 2009).

The Honourable Senator Day replaced the Honourable Senator Downe (May 27, 2009).

The Honourable Senator Downe replaced the Honourable Senator Day (May 26, 2009).

The Honourable Senator Day replaced the Honourable Senator Mitchell (May 26, 2009).

The Honourable Senator Moore replaced the Honourable Senator Munson (May 25, 2009).

The Honourable Senator Munson replaced the Honourable Senator Moore (May 25, 2009).

The Honourable Senator Mitchell replaced the Honourable Senator Day (May 25, 2009).


Back to top