Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Finance

Second Session, Fortieth Parliament, 2009

Chair: The Honourable JOSEPH A. DAY


Tuesday, September 29, 2009
Wednesday, September 30, 2009

Issue No. 12

Fifteenth meeting on:

The 2009-2010 Estimates

First meeting on:

Subject-matter of Bill C-50, An Act to amend the Employment Insurance Act to increase benefits


WITNESSES

Tuesday, September 29, 2009

Privy Council Office:

Marilyn MacPherson, Assistant Deputy Minister (Corporate Services);

Yvan Roy, Deputy Secretary to the Cabinet and Counsel.


Wednesday, September 30, 2009

Human Resources and Skills Development Canada:

Paul Thompson, Associate Assistant Deputy Minister, Skills and Employment Branch;

Louis Beauséjour, Director General, Employment Insurance Policy, Skills and Employment Branch.

Service Canada:

Philip Clarke, Director General, Benefits Processing.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Joseph A. Day, Chair

The Honourable Irving Gerstein, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Callbeck, Carignan, *Cowan (or Tardif), De Bané, P.C., Di Nino, Dickson, Eggleton, P.C., Finley, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Mitchell, Ringuette, Robichaud, P.C.

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Robichaud, P.C., replaced the Honourable Senator Chaput (September 30, 2009).

The Honourable Senator Mitchell replaced the Honourable Senator Downe (September 29, 2009).

The Honourable Senator Dickson replaced the Honourable Senator Rivard (September 29, 2009).

The Honourable Senator Carignan replaced the Honourable Senator Nancy Ruth (September 29, 2009).

The Honourable Senator Downe replaced the Honourable Senator Mitchell (September 28, 2009).

The Honourable Senator Finley replaced the Honourable Senator Neufeld (September 28, 2009).

The Honourable Senator Mitchell replaced the Honourable Senator Banks (September 17, 2009).


Back to top