Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Finance

Third Session, Fortieth Parliament, 2010

Chair: The Honourable JOSEPH A. DAY


Tuesday, May 4, 2010
Wednesday, May 5, 2010

Issue No. 5

Ninth and tenth meetings on:

The study of the 2010-2011 Estimates


WITNESSES:

Tuesday, May 4, 2010

Atomic Energy of Canada Limited:

Hugh MacDiarmid, President and Chief Executive Officer;

Kent Harris, Senior Vice-President and Chief Financial Officer;

William Pilkington, Senior Vice-President and Chief Nuclear Officer.

Wednesday, May 5, 2010

Business Development Bank of Canada:

Jean-René Halde, President and Chief Executive Officer.

Canada Mortgage and Housing Corporation:

Karen Kinsley, President and Chief Executive Officer;

Marc Joyal, Vice-President and Chief Financial Officer.

Export Development Canada:

Stephen Poloz, Senior Vice-President, Financing Products Group.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Joseph A. Day, Chair

The Honourable Irving Gerstein, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Callbeck, *Cowan (or Tardif), Dickson, Eaton, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Marshall, Massicotte, Murray, P.C., Neufeld, Peterson, Ringuette, Runciman

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Peterson replaced the Honourable Senator Poulin (May 5, 2010).

The Honourable Senator Eaton replaced the Honourable Senator Finley (May 5, 2010).

The Honourable Senator Gerstein replaced the Honourable Senator Plett (May 5, 2010).

The Honourable Senator Massicotte replaced the Honourable Senator Peterson (May 4, 2010).

The Honourable Senator Plett replaced the Honourable Senator Gerstein (May 4, 2010).

The Honourable Senator Peterson replaced the Honourable Senator Eggleton, P.C. (May 3, 2010).

The Honourable Senator Murray, P.C., replaced the Honourable Senator Meighen (April 27, 2010).

The Honourable Senator Runciman replaced the Honourable Senator Boisvenu (April 27, 2010).