Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Foreign Affairs and International Trade

Third Session, Fortieth Parliament, 2010

Chair: The Honourable A. RAYNELL ANDREYCHUK


Wednesday, October 20, 2010 (in camera)
Thursday, November 4, 2010
Wednesday, November 17, 2010 (in camera)

Issue No. 11

Eighteenth, nineteenth and twentieth meetings on:

The rise of China, India and Russia in the global economy and the implications for Canadian policy


WITNESSES:

Thursday, November 4, 2010

High Commission of India in Canada:

H. E. Shashishekhar M. Gavai, High Commissioner;

Narinder Chauhan, Deputy High Commissioner.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable A. Raynell Andreychuk, Chair

The Honourable Peter A. Stollery, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

*Cowan (or Tardif), Di Nino, Downe, Fortin-Duplessis, Jaffer, Johnson, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Mahovlich, Marshall, Segal, Smith, P.C., Wallin

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Marshall replaced the Honourable Senator Raine (November 16, 2010).

The Honourable Senator Jaffer replaced the Honourable Senator Dawson (November 4, 2010).

The Honourable Senator Downe replaced the Honourable Senator Munson (November 4, 2010).

The Honourable Senator Dawson replaced the Honourable Senator Jaffer (November 4, 2010).

The Honourable Senator Munson replaced the Honourable Senator Downe (November 3, 2010).

The Honourable Senator Raine replaced the Honourable Senator Finley (November 3, 2010).

The Honourable Senator Finley replaced the Honourable Senator Frum (October 22, 2010).

The Honourable Senator Frum replaced the Honourable Senator Finley (October 21, 2010).

The Honourable Senator Wallin replaced the Honourable Senator Meighen (October 21, 2010).

The Honourable Senator Finley replaced the Honourable Senator Patterson (October 21, 2010).

The Honourable Senator Patterson replaced the Honourable Senator Finley (October 19, 2010).

The Honourable Senator Jaffer replaced the Honourable Senator De Bané, P.C. (October 19, 2010).

The Honourable Senator Meighen replaced the Honourable Senator Wallin (October 18, 2010).

The Honourable Senator Finley replaced the Honourable Senator Marshall (October 6, 2010).

The Honourable Senator Johnson replaced the Honourable Senator Frum (October 6, 2010).

The Honourable Senator De Bané, P.C., replaced the Honourable Senator Jaffer (October 5, 2010).

The Honourable Senator Marshall replaced the Honourable Senator Finley (October 5, 2010).

The Honourable Senator Frum replaced the Honourable Senator Johnson (October 5, 2010).

The Honourable Senator Johnson replaced the Honourable Senator Nolin (September 22, 2010).

The Honourable Senator Finley replaced the Honourable Senator Frum (June 17, 2010).