Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

Third Session, Fortieth Parliament, 2010

Chair: The Honourable ART EGGLETON, P.C.


Wednesday, April 14, 2010
Thursday, April 15, 2010

Issue No. 2

Fifth and sixth meetings on:

The study on the accessibility of post-secondary education in Canada


WITNESSES:

Wednesday, April 14, 2010

Assembly of First Nations:

Shawn A-in-chut Atleo, National Chief.

Metis National Council:

Marc Leclair, Senior Policy Adviser.

Gabriel Dumont Institute:

Lisa Wilson, Program Director.

Congress of Aboriginal Peoples:

Betty Ann Lavallée, National Chief;

Roger Hunka, National Bilateral Director.

Thursday, April 15, 2010

Quebec Association of Post-Secondary Students with Disabilities:

Yolanda Muñoz, Coordinator.

Canadian Association of Disability Service Providers in Post-secondary Education:

Yolaine Ruel, Past President;

Gordon Dionne, Secretary Treasurer.

Learning Disabilities Association of Canada:

Claudette Larocque, Director of Public Policy and Programs.

Human Resources and Skills Development Canada:

Nancy Milroy-Swainson, Director General, Office for Disability Issues;

Glennie Graham, Senior Director, Canada Student Loans Program.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Art Eggleton, P.C., Chair

The Honourable Kelvin Kenneth Ogilvie, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Callbeck, Cordy, *Cowan (or Tardif), Dawson, Demers, Dyck, Eaton, Keon, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Martin, Plett, Seidman

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Plett replaced the Honourable Senator Champagne, P.C. (April 15, 2010).

The Honourable Senator Demers replaced the Honourable Senator Brazeau (April 15, 2010).

The Honourable Senator Champagne, P.C., replaced the Honourable Senator Nancy Ruth (April 15, 2010).

The Honourable Senator Keon replaced the Honourable Senator Stewart Olsen (April 15, 2010).

The Honourable Senator Dawson replaced the Honourable Senator Merchant (April 14, 2010).

The Honourable Senator Brazeau replaced the Honourable Senator Demers (April 14, 2010).

The Honourable Senator Stewart Olsen replaced the Honourable Senator Keon (April 14, 2010).

The Honourable Senator Nancy Ruth replaced the Honourable Senator Champagne, P.C. (April 14, 2010).

The Honourable Senator Cordy replaced the Honourable Senator Dawson (April 13, 2010).

The Honourable Senator Dawson replaced the Honourable Senator Cordy (April 13, 2010).

The Honourable Senator Demers replaced the Honourable Senator Rivard (April 9, 2010).

The Honourable Senator Cordy replaced the Honourable Senator Mercer (April 6, 2010).