Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

Third Session, Fortieth Parliament, 2010

Chair: The Honourable ART EGGLETON, P.C.


Wednesday, November 3, 2010 (in camera)
Wednesday, November 24 2010
Thursday, November 25, 2010

Issue No. 16

Eleventh meeting on:

The study on Canada's pandemic preparedness

First and second meetings on:

Bill C-36 An Act respecting the safety of consumer products


APPEARING:

The Honourable Leona Aglukkaq, P.C., M.P., Minister of Health


WITNESSES:

Wednesday, November 24 2010

Health Canada:

Paul Glover, Assistant Deputy Minister, Healthy Environments and Consumer Safety Branch;

Athana Mentzelopoulos, Director General, Consumer Product Safety Directorate;

Diane Labelle, General Counsel, Legal Services;

Robert Ianiro, Director, Consumer Product Safety Bureau.

Thursday, November 25, 2010

Office of the Privacy Commissioner of Canada:

Jennifer Stoddart, Privacy Commissioner;

Patricia Kosseim, General Counsel, Legal Services, Policy and Parliamentary Affairs Branch;

Melanie Millar-Chapman, Manager, Strategic Research.

As an individual:

Cyndee Todgham Cherniak, Counsel, Lang Michener LLP.

Safe Kids Canada:

Pamela Fuselli, Executive Director.

Option Consommateurs:

Anu Bose, Ottawa Office Head;

Michael Janigan, Legal Counsel.

Canadian Association of Importers and Exporters:

Carol Osmond, Vice President, Policy.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Art Eggleton, P.C., Chair

The Honourable Kelvin Kenneth Ogilvie, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Brazeau, Callbeck, Champagne, P.C., Cordy, Cowan, *Cowan (or Tardif), Day, Eaton, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Martin, Seidman, Stewart Olsen

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Cowan replaced the Honourable Senator Dawson (November 25, 2010).

The Honourable Senator Dawson replaced the Honourable Senator Merchant (November 25, 2010).

The Honourable Senator Brazeau replaced the Honourable Senator Demers (November 25, 2010).

The Honourable Senator Stewart Olsen replaced the Honourable Senator Braley (November 25, 2010).

The Honourable Senator Braley replaced the Honourable Senator Marshall (November 25, 2010).

The Honourable Senator Day replaced the Honourable Senator Dyck (November 24, 2010).

The Honourable Senator Marshall replaced the Honourable Senator Braley (November 22, 2010).

The Honourable Senator Callbeck replaced the Honourable Senator Fairbairn, P.C. (October 29, 2010).

The Honourable Senator Braley replaced the Honourable Senator Lang (October 29, 2010).