Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Foreign Affairs and International Trade

First Session, Forty-first Parliament, 2011-12

Chair: The Honourable A. RAYNELL ANDREYCHUK


Thursday, December 8, 2011 (in camera)
Wednesday, February 1, 2012 (in camera)
Thursday, February 2, 2012 (in camera)
Wednesday, February 8, 2012
Thursday, February 9, 2012

Issue No. 6

Ninth and tenth meetings on:

Study on the political and economic developments in Brazil

Consideration of a draft agenda (future business)

First and second meetings on:

Canadian foreign policy regarding Iran, its implications, and other related matters


WITNESSES

Wednesday, February 8, 2012

Foundation for Defense of Democracies (by video conference):

Mark Dubowitz, Executive Director;

Sheryl Saperia, Director of Policy (Canada).

As individuals:

Peter Jones, Associate Professor, Graduate School of Public and International Affairs, University of Ottawa;

Andrea Charron, Research Associate, Centre for Security and Defence Studies, Norman Paterson School of International Affairs, Carleton University.

Thursday, February 9, 2012

Foreign Affairs and International Trade Canada:

Barbara Martin, Director General, Middle East and Maghreb Bureau;

Donald Sinclair, Director General, International Security Bureau.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable A. Raynell Andreychuk, Chair

The Honourable Percy E. Downe, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

*Cowan (or Tardif), De Bané, P.C., Finley, Fortin-Duplessis, Johnson, *LeBreton, P.C. (or Carignan), Mahovlich, Nolin, Plett, Robichaud, P.C., Segal, Smith, P.C. (Cobourg)

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator De Bané, P.C., replaced the Honourable Senator Dawson (February 9, 2012).

The Honourable Senator Plett replaced the Honourable Senator Patterson (February 9, 2012).

The Honourable Senator Finley replaced the Honourable Senator Stratton (February 9, 2012).

The Honourable Senator Stratton replaced the Honourable Senator Finley (February 8, 2012).

The Honourable Senator Dawson replaced the Honourable Senator De Bané, P.C. (February 8, 2012).

The Honourable Senator Patterson replaced the Honourable Senator Wallin (February 7, 2012).

The Honourable Senator Finley replaced the Honourable Senator Tkachuk (February 2, 2012).

The Honourable Senator Nolin replaced the Honourable Senator St. Germain, P.C. (February 2, 2012).

The Honourable Senator Tkachuk replaced the Honourable Senator Finley (February 1, 2012).

The Honourable Senator St. Germain, P.C., replaced the Honourable Senator Nolin (February 1, 2012).