Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Agriculture and Forestry

First Session, Forty-first Parliament, 2011

Chair: The Honourable PERCY MOCKLER


Thursday, October 6, 2011
Tuesday, October 18, 2011
Thursday, October 20, 2011

Issue No. 2

First, second and third meetings on:

The research and innovation efforts in the agricultural sector


WITNESSES

Thursday, October 6, 2011

Canadian Food Inspection Agency:

Dr. Primal Silva, Executive Director, Animal Health Science Directorate;

Tony Ritchie, Executive Director, Plant Health and Biosecurity Directorate.

Health Canada:

Jeff Farber, Director, Bureau of Microbial Hazards;

Jason Flint, Director, Policy and Regulatory Affairs Division;

Louis Boulay, Manager, Submission and Knowledge Management Division.

Environment Canada:

David Morin, Acting Director General, Science and Risk Assessment;

Jim Louter, Manager, Biotechnology Section.

Tuesday, October 18, 2011

As an individual:

Jacques Laforge.

Dairy Farmers of Canada:

David Wiens, Vice-President.

Thursday, October 20, 2011

Canadian Cattlemen's Association:

Reynold Bergen, Research Director, Beef Cattle Research Council;

Ryder Lee, Manager of Federal Provincial Relations.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Percy Mockler, Chair

The Honourable Fernand Robichaud, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

*Cowan (or Tardif), Duffy, Eaton, Fairbairn, P.C., *LeBreton, P.C. (or Carignan), Mahovlich, Mercer, Munson, Ogilvie, Plett, Rivard, Segal

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Eaton replaced the Honourable Senator Finley (October 19, 2011).

The Honourable Senator Finley replaced the Honourable Senator Eaton (October 17, 2011).

The Honourable Senator Duffy replaced the Honourable Senator Meighen (October 6, 2011).

The Honourable Senator Plett replaced the Honourable Senator Finley (October 6, 2011).

The Honourable Senator Meighen replaced the Honourable Senator Duffy (October 5, 2011).

The Honourable Senator Finley replaced the Honourable Senator Plett (October 5, 2011).

The Honourable Senator Plett replaced the Honourable Senator Nolin (October 5, 2011).

The Honourable Senator Nolin replaced the Honourable Senator Plett (October 3, 2011).