Proceedings of the Standing Senate Committee on
Transport and Communications

First Session, Forty-first Parliament, 2011-12

Chair: The Honourable DENNIS DAWSON


Tuesday, November 27, 2012
Wednesday, November 28, 2012
Tuesday, December 4, 2012
Tuesday, December 11, 2012 (in camera)

Issue No. 14

Thirty-second and thirty-third meetings on:
The emerging issues related to the Canadian airline industry

and

Third and fourth (final) meetings on:
The subject matter of those elements contained in Division 5, 12 and 20 of Part 4 of Bill C-45, An Act to implement certain provisions of the budget tabled in Parliament on March 29, 2012 and other measures

INCLUDING:
THE SEVENTH REPORT OF THE COMMITTEE
The subject matter of those elements contained in Division 19 of Part 4 of Bill C-45, An Act to implement certain provisions of the budget tabled in Parliament on March 29, 2012 and other measures


WITNESSES

Tuesday, November 27, 2012

Air Canada:

Pierre House, Treasurer;

Laura Logan, Director, Security Systems and Regulatory.

Wednesday, November 28, 2012

Office of the Privacy Commissioner of Canada:

Chantal Bernier, Assistant Privacy Commissioner;

Carman Baggaley, Senior Strategic Policy Advisor.

Tuesday, December 4, 2012

Air Line Pilots Association, International:

Captain Dan Adamus, President, Canada Board;

Captain Peter Black, President's Committee for Remote Operations.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Dennis Dawson, Chair

The Honourable Stephen Greene, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Boisvenu, *Cowan (or Tardif), Doyle, Eggleton, P.C., Housakos, *LeBreton, P.C. (or Carignan), MacDonald, Mercer, Merchant, Unger, Verner, P.C., Zimmer

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Housakos replaced the Honourable Senator Mockler (December 5, 2012).

The Honourable Senator Mockler replaced the Honourable Senator Housakos (December 4, 2012).

The Honourable Senator Unger replaced the Honourable Senator Carignan (November 29, 2012).

The Honourable Senator Carignan replaced the Honourable Senator Unger (November 28, 2012).


Back to top