Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Foreign Affairs and International Trade

Second Session, Forty-first Parliament, 2013-14-15

Chair: The Honourable A. RAYNELL ANDREYCHUK


Thursday, January 29, 2015
Wednesday, February 4, 2015
Thursday, February 5, 2015

Issue No. 21

Thirtieth, thirty-first and thirty-second meetings:

Study on security conditions and economic developments in the Asia-Pacific region, the implications for Canadian policy and interests in the region, and other related matters

and

Third meeting:

Examine such issues as may arise from time to time relating to foreign relations and international trade generally


WITNESSES

Thursday, January 29, 2015

Foreign Affairs, Trade and Development Canada:

Susan Gregson, Assistant Deputy Minister, Asia-Pacific;

Peter MacArthur, Director General, South and Southeast Asia and Oceania;

Jeff Nankivell, Director General, Asia Programming.

Wednesday, February 4, 2015

Canadian Chamber of Commerce:

Cam Vidler, Director, International Policy.

Thursday, February 5, 2015

The Border Consortium:

Sally Thompson, Executive Director;

Duncan McArthur, Partnership Director.

Inter Pares:

Kevin Malseed, Program Director;

Rebecca Wolsak, Program Manager.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable A. Raynell Andreychuk, Chair

The Honourable Percy E. Downe, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Ataullahjan, *Carignan (or Martin), Cordy, *Cowan (or Fraser), Dawson, Demers, Fortin-Duplessis, Johnson, Oh, Rivard, Smith, P.C. (Cobourg), Tkachuk

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Rivard replaced the Honourable Senator Verner, P.C. (February 4, 2015).

The Honourable Senator Tkachuk replaced the Honourable Senator Eaton (February 4, 2015).

The Honourable Senator Eaton replaced the Honourable Senator Beyak (February 4, 2015).

The Honourable Senator Beyak replaced the Honourable Senator Eaton (February 4, 2015).

The Honourable Senator Cordy was added to the membership (January 29, 2015).