Download as PDF

Proceedings of the Standing Committee on
Rules, Procedures and the Rights of Parliament

Second Session, Forty-first Parliament, 2013-14

Chair: The Honourable VERNON WHITE


Tuesday, February 11, 2014
Tuesday, April 1, 2014
Tuesday, May 13, 2014
Tuesday, May 27, 2014
Tuesday, June 3, 2014
Tuesday, June 10, 2014

Issue No. 2

Third and fourth meetings on:

Consideration of a draft agenda (future business)

First, second, third and fourth meetings on:

Consideration of a draft report

INCLUDING:
THE SECOND REPORT OF THE COMMITTEE
(Amendments to the Rules of the Senate)

THE THIRD REPORT OF THE COMMITTEE
(Amendments to the Rules of the Senate)

THE FOURTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Amendments to the Rules of the Senate)

THE FIFTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Amendments to the Rules of the Senate)


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Vernon White, Chair

The Honourable David P. Smith, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Batters, *Carignan, P.C. (or Martin), Cools, *Cowan (or Fraser), Doyle, Enverga, Frum, Furey, Jaffer, Joyal, P.C., Martin, McCoy, McIntyre, Nolin, Unger

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Furey replaced the Honourable Senator Fraser (June 10, 2014).

The Honourable Senator Batters replaced the Honourable Senator Manning (June 10, 2014).

The Honourable Senator Manning replaced the Honourable Senator Batters (June 9, 2014).

The Honourable Senator Fraser replaced the Honourable Senator Furey (June 9, 2014).

The Honourable Senator Furey replaced the Honourable Senator Fraser (June 3, 2014).

The Honourable Senator Fraser replaced the Honourable Senator Furey (June 2, 2014).

The Honourable Senator Batters replaced the Honourable Senator Runciman (May 27, 2014).

The Honourable Senator Runciman replaced the Honourable Senator Batters (May 27, 2014).

The Honourable Senator Batters replaced the Honourable Senator Wells (May 13, 2014).

The Honourable Senator Wells replaced the Honourable Senator Batters (May 13, 2014).

The Honourable Senator Enverga replaced the Honourable Senator Lang (May 13, 2014).

The Honourable Senator Lang replaced the Honourable Senator Enverga (May 12, 2014).

The Honourable Senator Frum was added to the membership of the committee (April 14, 2014).

The Honourable Senator Doyle was added to the membership of the committee (March 28, 2014).