Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

Second Session, Forty-first Parliament, 2013-14-15

Chair: The Honourable KELVIN KENNETH OGILVIE


Wednesday, March 25, 2015
Thursday, March 26, 2015

Issue No. 30

Third and fourth (final) meetings:

Bill S-208, An Act to establish the Canadian Commission on Mental Health and Justice

INCLUDING:
THE NINETEENTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Bill S-208)


WITNESSES

Wednesday, March 25, 2015

Canadian Association of Chiefs of Police:

Terry Coleman, Chief of Police (Retired).

Criminal Lawyers' Association:

Anita Szigeti, Chair, Mental Disorder Portfolio.

Ontario Review Board:

Honourable Mr. Justice Richard D. Schneider, Chair.

Canadian Academy of Psychiatry and the Law:

Dr. Alexander (Sandy) Simpson, Vice-president.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Kelvin Kenneth Ogilvie, Chair

The Honourable Art Eggleton, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

*Carignan, P.C. (or Martin), Cowan, *Cowan (or Fraser), Enverga, Frum, Manning, Merchant, Munson, Nancy Ruth, Raine, Seidman, Stewart Olsen

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Munson replaced the Honourable Senator Chaput (March 26, 2015).

The Honourable Senator Manning replaced the Honourable Senator Tkachuk (March 25, 2015).

The Honourable Senator Stewart Olsen replaced the Honourable Senator Manning (March 25, 2015).

The Honourable Senator Tkachuk replaced the Honourable Senator Wallace (March 25, 2015).

The Honourable Senator Manning replaced the Honourable Senator Stewart Olsen (March 25, 2015).

The Honourable Senator Wallace replaced the Honourable Senator MacDonald (March 25, 2015).

The Honourable Senator Cowan was added to the membership (March 25, 2015).

The Honourable Senator Munson was removed from the membership of the committee, substitution pending (March 25, 2015).

The Honourable Senator MacDonald replaced the Honourable Senator Wallace (March 24, 2015).

The Honourable Senator Frum replaced the Honourable Senator Patterson (March 18, 2015).