Proceedings of the Standing Senate Committee on
Transport and Communications

Second Session, Forty-first Parliament, 2013-14

Chair: The Honourable DENNIS DAWSON


Wednesday, September 24, 2014
Tuesday, September 30, 2014
Tuesday, October 7, 2014
Wednesday, October 8, 2014

Issue No. 8

Fifteenth, sixteenth, seventeenth and eighteenth meetings:

Examine the challenges faced by the Canadian Broadcasting Corporation in relation to the changing environment of broadcasting and communications


WITNESSES

Wednesday, September 24, 2014

Canada Media Fund:

Sandra Collins, Vice-President, Operations and Chief Financial Officer;

Stéphane Cardin, Vice-President, Industry and Public Affairs.

Tuesday, September 30, 2014

Office of the CBC Ombudsman:

Esther Enkin, Ombudsman.

Office of the Radio-Canada Ombudsman:

Pierre Tourangeau, Ombudsman.

Tuesday, October 7, 2014

As an individual:

Marie-Linda Lord, Researcher and Vice-President of Student and International Affairs, Université de Moncton.

Wednesday, October 8, 2014

Canadian Media Guild:

Carmel Smyth, National President;

Marc-Philippe Laurin, CBC Branch President;

Jeanne d'Arc Umurungi, Communications Director.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Dennis Dawson, Chair

The Honourable Donald Neil Plett, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

*Carignan, P.C. (or Martin), *Cowan (or Fraser), Dagenais, Demers, Eggleton, P.C., Greene, MacDonald, Maltais, Mercer, Merchant, Plett, Verner, P.C.

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Mercer replaced the Honourable Senator Charette-Poulin (October 8, 2014).

The Honourable Senator Dagenais replaced the Honourable Senator Housakos (October 7, 2014).

The Honourable Senator Maltais replaced the Honourable Senator Unger (October 7, 2014).

The Honourable Senator Charette-Poulin replaced the Honourable Senator Mercer (October 6, 2014).

The Honourable Senator Plett replaced the Honourable Senator Batters (September 25, 2014).

The Honourable Senator Batters replaced the Honourable Senator Plett (September 23, 2014).

The Honourable Senator Unger replaced the Honourable Senator Manning (September 12, 2014).

The Honourable Senator MacDonald replaced the Honourable Senator White (June 12, 2014).


Back to top