Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Foreign Affairs and International Trade

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16

Chair: The Honourable RAYNELL ANDREYCHUK


Friday, December 11, 2015
Thursday, January 28, 2016 (in camera)
Wednesday, February 3, 2016
Thursday, February 4, 2016

Issue No. 1

Organization meeting

and

Consideration of a draft agenda (future business)

and

First and second meetings:

Study on foreign relations and international trade generally

INCLUDING:
THE FIRST REPORT OF THE COMMITTEE
(Rule 12-26(2) — Expenses incurred during the Second Session of the Forty-First Parliament)


WITNESSES:

Wednesday, February 3, 2016

As an individual:

Allan Culham, Former Ambassador of Canada to Guatemala/El Salvador, Venezuela and the Organization of American States.

Berensztein Consulting Firm:

Sergio Berensztein, President and Director General (by video conference).

Thursday, February 4, 2016

As individuals:

Pablo Heidrich, Adjunct Research Professor, Carleton University;

Susan Kaufman Purcell, Former Director, Center for Hemispheric Policy, University of Miami (by video conference).


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Raynell Andreychuk, Chair

The Honourable Percy E. Downe, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Ataullahjan, Beyak, *Carignan, P.C. (or Martin), Cordy, Dawson, Housakos, Johnson, Ngo, Oh, Rivard, Smith (Cobourg), P.C.

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Beyak replaced the Honourable Senator Poirier (February 4, 2016).

The Honourable Senator Oh replaced the Honourable Senator Beyak (February 4, 2016).

The Honourable Senator Poirier replaced the Honourable Senator Raine (February 4, 2016).

The Honourable Senator Beyak replaced the Honourable Senator Oh (February 3, 2016).

The Honourable Senator Raine replaced the Honourable Senator Poirier (February 2, 2016).

The Honourable Senator Ngo replaced the Honourable Senator Neufeld (January 28, 2016).

The Honourable Senator Rivard replaced the Honourable Senator Maltais (January 28, 2016).

The Honourable Senator Ataullahjan replaced the Honourable Senator Unger (January 28, 2016).

The Honourable Senator Johnson replaced the Honourable Senator Tannas (January 28, 2016).

The Honourable Senator Oh replaced the Honourable Senator Beyak (January 28, 2016).

The Honourable Senator Neufeld replaced the Honourable Senator Ngo (January 28, 2016).

The Honourable Senator Unger replaced the Honourable Senator Ataullahjan (January 27, 2016).

The Honourable Senator Maltais replaced the Honourable Senator Rivard (January 27, 2016).

The Honourable Senator Tannas replaced the Honourable Senator Johnson (January 26, 2016).

The Honourable Senator Beyak replaced the Honourable Senator Oh (January 26, 2016).