Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Foreign Affairs and International Trade

First Session Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable A. RAYNELL ANDREYCHUK


Wednesday, November 22, 2017
Thursday, November 30, 2017

Issue No. 34

First meeting:
Election of the chair

and

First meeting:
Study on the impact and utilization of Canadian culture and arts in Canadian foreign policy and diplomacy, and other related matters


WITNESSES

Thursday, November 30, 2017

As individuals:

Colin Robertson, Vice President, Canadian Global Affairs Institute;

Sarah E.K. Smith, Assistant Professor, School of Journalism and Communication, Carleton University.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable A. Raynell Andreychuk, Chair

The Honourable Anne C. Cools, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Ataullahjan, Bovey, Cordy, Cormier, Dawson, *Day (or Mercer), Greene, *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), Housakos, Marwah, Martin, Massicotte, Ngo, Patterson, Saint-Germain, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Martin replaced the Honourable Senator Oh (November 30, 2017).

The Honourable Senator Massicotte replaced the Honourable Senator Marwah (November 30, 2017).

The Honourable Senator Marwah replaced the Honourable Senator Massicotte (November 28, 2017).

The Honourable Senator Massicotte was added to the membership (November 28, 2017).

The Honourable Senator Marwah was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 28, 2017).

The Honourable Senator Oh was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Housakos was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Ngo was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Ataullahjan was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Andreychuk was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Greene was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Dawson was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Cools was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Saint-Germain was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Cordy was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Marwah was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Bovey was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Andreychuk was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Cordy was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Downe was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Housakos was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Cools was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Bovey was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Gold was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Dawson was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Ataullahjan was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Ngo was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Marwah was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Woo was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Saint-Germain was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Oh was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Eaton was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).