Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Foreign Affairs and International Trade

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18

Chair: The Honourable A. RAYNELL ANDREYCHUK


Tuesday, November 27, 2018
Wednesday, November 28, 2018
Thursday, November 29, 2018

Issue No. 55

Third, fourth and fifth meetings:
Bill C-47, An Act to amend the Export and Import Permits Act and the Criminal Code (amendments permitting the accession to the Arms Trade Treaty and other amendments)

INCLUDING:
THE TWENTIETH REPORT OF THE COMMITTEE
(The subject matter of those elements contained in Division 13 of Part 4 of Bill C-86, A second Act to implement certain provisions of the budget tabled in Parliament on February 27, 2018 and other measures)


APPEARING

Tuesday, November 27, 2018

The Honourable Chrystia Freeland, P.C., M.P., Minister of Foreign Affairs.


WITNESSES

Tuesday, November 27, 2018

Global Affairs Canada:

Ian Shugart, Deputy Minister, Foreign Affairs;

Rouben Khatchadourian, Director General, Trade and Export Controls Bureau;

Cindy Termorshuizen, Director General, International Security Policy Bureau;

Kevin Thompson, Executive Director, Market Access and Trade Remedies Law.

Wednesday, November 28, 2018

As individuals:

Michael Byers, Professor, Department of Political Science, University of British Columbia (by video conference);

James Fergusson, Deputy Director, Centre for Defence and Security Studies, Department of Political Studies, University of Manitoba;

Kevin Wolf, Former U.S. Assistant Secretary of Commerce for Export Administration, U.S. Department of Commerce (by video conference).

Canadian Shooting Sports Association:

Steve Torino, President;

Tony Bernardo, Executive Director.

Global Legal Services, P.C.:

Gary Stanley, President.

Canadian Association of Defence and Security Industries:

Christyn Cianfarani, President and CEO.

Thursday, November 29, 2018

Canadians for Justice and Peace in the Middle East:

Thomas Woodley, President.

Project Ploughshares:

Cesar Jaramillo, Executive Director;

Kenneth Epps, Policy Advisor, Arms Trade Treaty.

Rideau Institute:

Peggy Mason, President.

Canadian Red Cross:

Catherine Gribbin, Senior Legal Advisor, International Humanitarian Law.

International Committee of the Red Cross:

Alain Dondainaz, Head of Mission to Canada.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable A. Raynell Andreychuk, Chair

The Honourable Paul J. Massicotte, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Ataullahjan, Boehm, Bovey, Cordy, Coyle, Dawson, *Day (or Mercer), Dean, Greene, *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), Housakos, Ngo, Saint-Germain, *Smith (or Martin), Woo, *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017 and of November 20, 2018, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Woo replaced the Honourable Senator Massicotte (November 29, 2018).

The Honourable Senator Housakos replaced the Honourable Senator MacDonald (November 29, 2018).

The Honourable Senator MacDonald replaced the Honourable Senator Frum (November 28, 2018).

The Honourable Senator Frum replaced the Honourable Senator Housakos (November 26, 2018).

The Honourable Senator Massicotte was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Ataullahjan was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Cordy was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Greene was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Bovey was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Saint-Germain was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Ngo was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Andreychuk was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Dean was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Boehm was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Housakos was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Coyle was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Dawson was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Cordy was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Dawson was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Andreychuk was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Massicotte was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Ngo was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Bovey was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Housakos was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Greene was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Ataullahjan was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Dean was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Saint-Germain was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Oh was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).