Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Banking, Trade and Commerce

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16

Chair: The Honourable DAVID TKACHUK


Wednesday, April 13, 2016
Thursday, April 14, 2016
Wednesday, April 20, 2016
Thursday, April 21, 2016

Issue No. 4

Fifth, sixth, seventh and eighth meetings:

Study on the issues pertaining to internal barriers to trade

and

Eighth meeting:

Study on the present state of the domestic and international financial system


WITNESSES

Wednesday, April 13, 2016

Environment and Climate Change Canada:

John Moffet, Director General, Environmental Stewardship Branch.

The Canadian Chamber of Commerce:

Ryan Greer, Director, Transportation and Infrastructure Policy.

Canadian Federation of Independent Business:

Monique Moreau, Director, National Affairs.

Thursday, April 14, 2016

Agriculture and Agri-Food Canada:

Frédéric Seppey, Chief Agriculture Negotiator, Trade Agreements and Negotiations.

Canadian Food Inspection Agency:

Richard Arsenault, Executive Director, Domestic Food Safety Systems & Meat Hygiene Directorate.

International Trade Policy Consultants, Inc.:

Kathleen Macmillan, President.

Wednesday, April 20, 2016

Bank of Canada:

Stephen S. Poloz, Governor;

Carolyn Wilkins, Senior Deputy Governor.

Thursday, April 21, 2016

Engineers Canada:

Kathryn Sutherland, Vice-president, Regulatory Affairs.

Canadian Wireless Telecommunications Association:

Kurt Eby, Director, Regulatory Affairs and Government Relations.

Canadian Welding Bureau:

Craig Martin, Vice President, Office of Public Safety.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable David Tkachuk, Chair

The Honourable Céline Hervieux-Payette, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

        Bellemare, Black, Campbell, *Carignan, P.C. (or Martin), Doyle, Greene, *Harder, P.C., Massicotte, Ringuette, Smith (Saurel), Tannas

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Doyle replaced the Honourable Senator Enverga (April 21, 2016).

The Honourable Senator Enverga replaced the Honourable Senator Mockler (April 21, 2016).

The Honourable Senator Mockler replaced the Honourable Senator Enverga (April 20, 2016).

The Honourable Senator Enverga replaced the Honourable Senator Mockler (April 20, 2016).

The Honourable Senator Mockler replaced the Honourable Senator Enverga (April 19, 2016).