Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Banking, Trade and Commerce

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18

Chair: The Honourable DOUGLAS BLACK


Wednesday, September 26, 2018
Wednesday, October 3, 2018 (in camera)
Thursday, October 4, 2018

Issue No. 45

Twentieth meeting:
Study on the present state of the domestic and international financial system

Ninth meeting:
Study on new and emerging issues for Canadian importers and exporters in North American and global markets

First meeting:
Government response to the fifteenth report of the Standing Senate Committee on Banking, Trade and Commerce, entitled National Corridor: Enhancing and Facilitating Commerce and Internal Trade, tabled in the Senate on June 21, 2017

INCLUDING:
THE TWENTY-THIRD REPORT OF THE COMMITTEE
(Special Study Budget 2018-2019 (cyber security and cyber fraud))


APPEARING

The Honourable Bill Morneau, P.C., M.P., Minister of Finance
The Honourable Marc Garneau, P.C., M.P., Minister of Transport


WITNESSES

Wednesday, September 26, 2018

Department of Finance Canada:

Rob Stewart, Associate Deputy Minister and G7/G20 and Financial Stability Board Deputy for Canada.

Annette Ryan, Associate Assistant Deputy Minister, Financial Sector Policy Branch;

Julien Brazeau, Senior Director, Strategy and Coordination, Financial Institutions Division, Financial Sector Policy Branch;

Gabriel Ngo, Advisor, Financial Crimes Policy, Financial Sector Policy Branch.

Thursday, October 4, 2018

Transport Canada:

Sandra LaFortune, Director General, International Relations and Trade Policy;

Emilia Warriner, Director, Transportation Infrastructure Programs.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Douglas Black, Chair

The Honourable Carolyn Stewart Olsen, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Boyer, Dagenais, Day, *Day (or Mercer), *Harder, P.C. (or Bellemare), (or Mitchell), Marwah, Mockler, *Smith (or Martin), Tannas, Tkachuk, Wallin, Wetston, *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Marwah replaced the Honourable Senator Campbell (October 4, 2018).

The Honourable Senator Boyer replaced the Honourable Senator Deacon (Ontario) (October 4, 2018).

The Honourable Senator Mockler replaced the Honourable Senator Stewart Olsen (October 3, 2018).

The Honourable Senator Campbell replaced the Honourable Senator Marwah (October 3, 2018).

The Honourable Senator Deacon (Ontario) replaced the Honourable Senator Deacon (Nova Scotia) (October 2, 2018).

The Honourable Senator Deacon (Nova Scotia) replaced the Honourable Senator Ringuette (October 2, 2018).

The Honourable Senator Ringuette replaced the Honourable Senator Verner, P.C. (September 28, 2018).

The Honourable Senator Verner, P.C., replaced the Honourable Senator Ringuette (September 26, 2018).

The Honourable Senator Ringuette replaced the Honourable Senator Moncion (September 23, 2018).