Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Fisheries and Oceans

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18

Chair: The Honourable FABIAN MANNING


Tuesday, February 5, 2019
Wednesday, February 6, 2019

Issue No. 36

First and second meetings:
Bill C-55, An Act to amend the Oceans Act and the Canada Petroleum Resources Act


APPEARING

Tuesday, February 5, 2019

The Honourable Jonathan Wilkinson, P.C., M.P, Minister of Fisheries, Oceans and the Canadian Coast Guard.


WITNESSES

Tuesday, February 5, 2019

BC Seafood Alliance:

Christina Burridge, Executive Director.

Fisheries Council of Canada:

Paul Lansbergen, President;

Carey Bonnell, Vice-President, Sustainability and Engagement, Ocean Choice International.

Maritime Aboriginal Aquatic Resources Secretariate:

Joshua McNeely, Marine Protected Area, SARA Senior Advisor, Maritime Aboriginal Peoples Council.

Fish Food and Allied Workers:

Keith Sullivan, President.

Natural Resources Canada:

Timothy Gardiner, Acting Director General, Petroleum Resources Branch, Energy Sector;

Daniel Lebel, Director General, Geological Survey of Canada, Lands and Minerals Sector.

Crown-Indigenous Relations and Northern Affairs Canada:

Mark Hopkins, Director General, Natural Resources and Environment Branch, Northern Affairs.

Fisheries and Oceans Canada:

Timothy Sargent, Deputy Minister, Fisheries and Oceans Canada;

Philippe Morel, Assistant Deputy Minister, Aquatic Ecosystems Sector;

Jeff MacDonald, Director General, Oceans Management;

Darren Goetze, Director General, Conservation and Protection.

Wednesday, February 6, 2019

Inuvialuit Regional Corporation:

Duane Ningaqsiq Smith, Chair and Chief Executive Officer.

Atlantic Policy Congress of First Nations Chiefs Secretariate:

Bob Gloade, Chief (by video conference);

John G. Paul, Executive Director (by video conference).

Canadian Aquaculture Industry Alliance:

Tim Kennedy, Executive Director.

Oceans North:

Susanna Fuller, Senior Projects Manager.

West Coast Environmental Law:

Linda Nowlan, Staff Lawyer (by video conference).

World Wildlife Fund Canada:

Sigrid Kuehnemund, Vice President, Ocean Conservation (by video conference).


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Fabian Manning, Chair

The Honourable Marc Gold, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Bovey, Busson, Campbell, Christmas, *Day (or Mercer), Francis, *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), McInnis, Munson, Petitclerc, Poirier, *Smith (or Martin), Wells, *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017 and of November 20, 2018, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Wells replaced the Honourable Senator Plett (February 5, 2019).

The Honourable Senator Bovey replaced the Honourable Senator Hartling (February 4, 2019).

The Honourable Senator Poirier was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Campbell was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Plett was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Gold was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Busson was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator McInnis was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Petitclerc was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Francis was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Munson was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Manning was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Hartling was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Christmas was added to the membership (November 26, 2018).

The Honourable Senator Munson was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Manning was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator McInnis was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Poirier was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Plett was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Christmas was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Campbell was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Petitclerc was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Gold was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).

The Honourable Senator Hartling was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 25, 2018).