Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Finance

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18-19

Chair: The Honourable PERCY MOCKLER


Tuesday, March 19, 2019 (in camera)
Wednesday, March 20, 2019

Issue No. 90

Fifth and final meeting:
Supplementary Estimates (B) for the fiscal year ending March 31, 2019

Second and final meeting:
Interim Estimates for the fiscal year ending March 31, 2020

Third meeting:
Study on the processes and financial aspects of the Government of Canada's system of defence procurement

INCLUDING:
THE THIRTY-EIGHTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Final Report on the Supplementary Estimates (B) 2018-19)

THE THIRTY-NINTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Final Report on the 2019-20 Interim Estimates)


WITNESSES

March 20, 2019

Davie:

James Davies, President, Davie Shipbuilding Inc.;

John Schmidt, Vice President, Commercial and Government Programs, Davie Shipbuilding Inc.

Irving:

James Irving, Co-Chief Executive Officer, J.D. Irving, Limited;

Ross Langley, Executive Vice President, J.D. Irving, Limited;

Kevin McCoy, President, Irving Shipbuilding Inc.;

Scott Jamieson, Vice President, Programs, Irving Shipbuilding Inc.

Seaspan Shipyards:

Mark Lamarre, Chief Executive Officer;

Tim Page, Vice President, Government Relations.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Percy Mockler, Chair

The Honourable Mobina S.B. Jaffer, Deputy Chair

The Honourable André Pratte, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Andreychuk, *Day (or Mercer), Deacon (Nova Scotia), Deacon (Ontario), Duncan, Eaton, Forest, Forest-Niesing, *Harder, P.C. or Bellemare) (or Mitchell), Klyne, Marshall, Neufeld, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the orders of the Senate of November 7, 2017 and of November 20, 2018, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Neufeld replaced the Honourable Senator Manning (March 20, 2019).

The Honourable Senator Manning replaced the Honourable Senator Neufeld (March 19, 2019).

The Honourable Senator Deacon (Nova Scotia) replaced the Honourable Senator Boehm (March 18, 2019).

The Honourable Senator Duncan was added to the membership (February 28, 2019).

The Honourable Senator Moncion was removed from the membership of the committee, substitution pending (February 28, 2019).

The Honourable Senator Neufeld replaced the Honourable Senator Manning (February 28, 2019).