Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable KELVIN KENNETH OGILVIE


Wednesday, March 8, 2017
Thursday, March 9, 2017

Issue No. 18

Fifth and sixth meetings:

Study on the role of robotics, 3D printing and artificial intelligence in the healthcare system

INCLUDING:
THE TENTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Bill C-6, An Act to amend the Citizenship Act and to make consequential amendments to another Act)


WITNESSES

Wednesday, March 8, 2017

As individuals:

Matt Ratto, Associate Professor, Faculty of Information, University of Toronto;

Konrad Walus, Associate Professor, Electrical and Computer Engineering, University of British Columbia.

3D4MD:

Dr. Julielynn Wong, Founder, Chairman and Chief Executive Officer.

Thursday, March 9, 2017

AGE-WELL Network of Centres of Excellence Inc.:

Alex Mihailidis, Scientific Director and Associate Professor.

Centre for Surgical Invention and Innovation:

Dr. Mehran Anvari, Scientific Director.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Kelvin Kenneth Ogilvie, Chair

The Honourable Art Eggleton, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

*Carignan, P.C. (or Martin), Cormier, Day, Frum, Griffin, *Harder, P.C. (or Bellemare), Hartling, Mégie, Merchant, Meredith, Neufeld, Petitclerc, Raine, Seidman, Stewart Olsen

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of December 7, 2016, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Cormier replaced the Honourable Senator Gold (March 9, 2017).

The Honourable Senator Gold replaced the Honourable Senator Cormier (March 7, 2017).

The Honourable Senator Griffin replaced the Honourable Senator Dean (March 7, 2017).

The Honourable Senator Frum was added to the membership (March 6, 2017).

The Honourable Senator Unger was removed from the membership of the committee, substitution pending (March 6, 2017).

The Honourable Senator Unger replaced the Honourable Senator Frum (March 6, 2017).

The Honourable Senator Raine replaced the Honourable Senator Unger (March 6, 2017).

The Honourable Senator Dean replaced the Honourable Senator Omidvar (March 3, 2017).

The Honourable Senator Merchant replaced the Honourable Senator Fraser (March 2, 2017).

The Honourable Senator Day replaced the Honourable Senator Jaffer (March 2, 2017).