Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable KELVIN KENNETH OGILVIE


Monday, April 10, 2017
Wednesday, April 12, 2017
Thursday, April 13, 2017

Issue No. 21

Third, fourth and fifth meetings:

Bill S-5, An Act to amend the Tobacco Act and the Non-smokers' Health Act and to make consequential amendments to other Acts


APPEARING

Wednesday, April 12, 2017

The Honourable Jane Philpott, P.C., M.P., Minister of Health


WITNESSES

Monday, April 10, 2017

As an individual:

John Britton, Director, UK Centre for Tobacco and Alcohol Studies (by video conference);

David Hammond, Associate Professor, University of Waterloo.

Centre for Addiction and Mental Health:

Dr. Peter Selby, Clinician Scientist, Addictions Division (by video conference).

Physicians for a Smoke-Free Canada:

Neil Collishaw, Research Director.

Canadian Cancer Society:

Rob Cunningham, Senior Policy Analyst.

Canadian Lung Association:

Amy Henderson, Manager, Public Policy.

Wednesday, April 12, 2017

Health Canada:

Hilary Geller, Assistant Deputy Minister, Healthy Environments and Consumer Safety Branch;

Suzy McDonald, Director General, Tobacco Products Directorate;

Anne-Marie LeBel, Counsel, Health Canada Legal Services;

Denis Choinière, Director, Tobacco Products Regulatory Office, Tobacco Control Directorate;

Adam Doane, Senior Science Advisor, Tobacco Control Directorate.

Thursday, April 13, 2017

Health Canada:

Denis Choinière, Director, Tobacco Products Regulatory Office, Tobacco Control Directorate;

Anne-Marie LeBel, Counsel, Health Canada Legal Services;

Suzy McDonald, Director General, Tobacco Products Directorate.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Kelvin Kenneth Ogilvie, Chair

The Honourable Art Eggleton, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Cormier, Day, Dean, Griffin, *Harder, P.C. (or Bellemare), Hartling, MacDonald, McIntyre, McPhedran, Neufeld, Petitclerc, Seidman, *Smith (or Martin), Stewart Olsen

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of December 7, 2016, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator MacDonald replaced the Honourable Senator Mockler (April 13, 2017).

The Honourable Senator Griffin replaced the Honourable Senator Mégie (April 13, 2017).

The Honourable Senator Mockler replaced the Honourable Senator Raine (April 13, 2017).

The Honourable Senator McIntyre replaced the Honourable Senator Frum (April 12, 2017).

The Honourable Senator Dean replaced the Honourable Senator Griffin (April 11, 2017).

The Honourable Senator Griffin replaced the Honourable Senator Dean (April 7, 2017).

 

 

 

Back to top