Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18

Chair: The Honourable ART EGGLETON, P.C.


Wednesday, April 25, 2018
Thursday, April 26, 2018

Issue No. 41

Sixth and seventh meetings:
Bill C-45, An Act respecting cannabis and to amend the ControlledDrugs and Substances Act, the Criminal Code and other Acts


WITNESSES

Wednesday, April 25, 2018

Canadian Students for Sensible Drug Policy:

Jenna Valleriani, Strategic Advisor.

Drug Free Kids Canada:

Marc Paris, Executive Director;

Glenn Barnes, Advisory Council Member.

Saskatchewan Advocate For Children and Youth:

Corey O'Soup, Advocate.

As an individual:

Emily Jenkins, Assistant Professor, School of Nursing, University of British Columbia.

Smart Approaches to Marijuana Canada (SAMC):

Connor Fesenmaier, Advisory Council Member (by video conference).

Skylark Children, Youth & Families:

Danielle Sutherland, Curriculum Development Manager.

Eva's Initiatives:

Kristen Szekszardi, Advanced Peer Worker (alumni);

Grace Costa, General Manager, Eva's Satellite.

Thursday, April 26, 2018

Canadian Centre for Occupational Health and Safety:

Chris Moore, Manager, Training & Education Services.

Canadian Labour Congress:

Hassan Yussuff, President;

Tara Peel, National Representative, Health & Safety.

FETCO:

Derrick Hynes, Executive Director;

Christopher MacDonald, Member, Director, Government Relations, J.D. Irving, Limited.

Energy Safety Canada:

Murray Elliott, President.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Art Eggleton, P.C., Chair

The Honourable Chantal Petitclerc, Deputy Chair

The Honourable Judith Seidman, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Bernard, Campbell, Dagenais, *Day (or Mercer), *Harder, P.C. (or Bellemare), (or Mitchell), Manning, Mégie, Munson, Omidvar, Poirier, Raine, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Dagenais replaced the Honourable Senator Martin (April 26, 2018).

The Honourable Senator Campbell replaced the Honourable Senator Deacon (April 26, 2018).

The Honourable Senator Deacon replaced the Honourable Senator Lankin, P.C. (April 25, 2018).

The Honourable Senator Lankin, P.C., replaced the Honourable Senator Campbell (April 25, 2018).

The Honourable Senator Martin replaced the Honourable Senator Doyle (April 24, 2018).

The Honourable Senator Campbell replaced the Honourable Senator Gold (April 23, 2018).

The Honourable Senator Gold replaced the Honourable Senator Campbell (April 23, 2018).

The Honourable Senator Doyle replaced the Honourable Senator Mockler (April 19, 2018).

The Honourable Senator Raine replaced the Honourable Senator Martin (April 19, 2018).