Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Legal and Constitutional Affairs

First Session, Thirty-ninth Parliament, 2006

Chair: The Honourable DONALD H. OLIVER


Tuesday, May 2, 2006
Wednesday, May 3, 2006
Thursday, May 4, 2006

Issue No. 1

Organization meeting
and
First and second (final) meetings on:

Bill C-4, An Act to amend An Act to amend the Canada Elections Act and the Income Tax Act

INCLUDING:
THE FIRST REPORT OF THE COMMITTEE
(Expenses incurred by the committee during the First Session of the Thirty-eighth Parliament)

THE SECOND REPORT OF THE COMMITTEE
(Bill C-4)


APPEARING:

The Honourable Robert Nicholson, P.C., M.P.,
Leader of the Government in the House of Commons and Minister for Democratic Reform


WITNESSES:

Wednesday, May 3, 2006

Privy Council Office:

Dan McDougall, Director of Operations, Legislation and House Planning;

David Anderson, Senior Policy Advisor, Democratic Renewal Secretariat.

Elections Canada:

Jean-Pierre Kingsley, Chief Electoral Officer of Canada;

Diane R. Davidson, Deputy Chief Electoral Officer and Chief Legal Counsel.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Donald H. Oliver, Chair

The Honourable Lorna Milne, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Andreychuk, Baker, P.C., Bryden, Cools, Furey, *Hays (or Fraser), Jaffer, Joyal, P.C., *LeBreton, P.C. (or Comeau), Nolin, Ringuette, Rivest

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Losier-Cool substituted for that of the Honourable Senator Jaffer (May 1, 2006).

The name of the Honourable Senator Cook substituted for that of the Honourable Senator Furey (May 1, 2006).

The name of the Honourable Senator Munson substituted for that of the Honourable Senator Bryden (May 1, 2006).

The name of the Honourable Senator Furey substituted for that of the Honourable Senator Cook (May 2, 2006).

The name of the Honourable Senator Cook substituted for that of the Honourable Senator Ringuette (May 2, 2006).

The name of the Honourable Senator Bryden substituted for that of the Honourable Senator Munson (May 2, 2006).

The name of the Honourable Senator Jaffer substituted for that of the Honourable Senator Losier-Cool (May 2, 2006).

The name of the Honourable Senator Ringuette substituted for that of the Honourable Senator Cook (May 2, 2006).

The name of the Honourable Senator Cochrane substituted for that of the Honourable Senator Nolin (May 3, 2006).

The name of the Honourable Senator Nolin substituted for that of the Honourable Senator Cochrane (May 4, 2006).

The name of the Honourable Senator Di Nino substituted for that of the Honourable Senator Nolin (May 4, 2006).

The name of the Honourable Senator Cochrane substituted for that of the Honourable Senator Di Nino (May 4, 2006).

The name of the Honourable Senator Di Nino substituted for that of the Honourable Senator Andreychuk (May 4, 2006).

The name of the Honourable Senator Angus substituted for that of the Honourable Senator Oliver (May 4, 2006).

The name of the Honourable Senator Oliver substituted for that of the Honourable Senator Angus (May 4, 2006).

The name of the Honourable Senator Nolin substituted for that of the Honourable Senator Cochrane (May 4, 2006).

The name of the Honourable Senator Andreychuk substituted for that of the Honourable Senator Di Nino (May 4, 2006).