Proceedings of the Standing Senate Committee on
Transport and Communications

First Session, Thirty-ninth Parliament, 2006-07

Chair: The Honourable LISE BACON


Wednesday, March 21, 2007
Tuesday, March 27, 2007
Wednesday, March 28, 2007

Issue No. 10

Third, fourth and fifth meetings on:
The objectives, operation and governance of the Canadian Television Fund

INCLUDING:
THE SEVENTH REPORT OF THE COMMITTEE
(2007-2008 Budget — study on the containerized freight traffic handled by Canada's ports)

THE EIGHTH REPORT OF THE COMMITTEE
(2007-2008 Budget — study on the Canadian Television Fund)


WITNESSES:

Wednesday, March 21, 2007

Quebecor Media Inc.:

Pierre Lampron, Vice-President, Institutional Relations.

Tuesday, March 27, 2007

Canadian Broadcasting Corporation:

Sylvain Lafrance, Executive Vice-President, French Services;

Richard Stursberg, Executive Vice-President, English Television.

Wednesday, March 28, 2007

Shaw Communications Inc.:

Ken Stein, Senior Vice-President, Corporate and Regulatory Affairs.

Star Choice Communications Inc.:

Cynthia Rathwell, Vice-President, Regulatory Affairs.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Lise Bacon, Chair

The Honourable David Tkachuk, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Adams, Carney, P.C., Dawson, Eyton, *Hervieux-Payette, (or Tardif), Johnson, *LeBreton, P.C., (or Comeau), Mercer, Merchant, Munson, Phalen, Zimmer

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Gustafson substituted for that of the Honourable Senator Tkachuk (March 20, 2007).

The name of the Honourable Senator Fox, P.C. substituted for that of the Honourable Senator Mercer (March 21, 2007).

The name of the Honourable Senator Meighen substituted for that of the Honourable Senator Eyton (March 21, 2007).

The name of the Honourable Senator Eyton substituted for that of the Honourable Senator Meighen (March 22, 2007).

The name of the Honourable Senator Tkachuk substituted for that of the Honourable Senator Gustafson (March 22, 2007).

The name of the Honourable Senator Mercer substituted for that of the Honourable Senator Fox, P.C. (March 26, 2007).


Back to top