Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Agriculture and Forestry

Second Session, Thirty-ninth Parliament, 2007-2008

Chair: The Honourable JOYCE FAIRBAIRN, P.C.


Thursday, May 15, 2008
Tuesday, May 27, 2008
Thursday, May 29, 2008

Issue No. 13

Thirteenth meeting on:

Present state and the future of agriculture and forestry in Canada
and

Eighteenth and nineteenth (in camera) meetings on:

Rural poverty in Canada


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Joyce Fairbairn, P.C., Chair

The Honourable Leonard J. Gustafson, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

        Baker, P.C., Callbeck, *Hervieux-Payette, P.C. (or Tardif), *LeBreton, P.C.(or Comeau), Mahovlich, Mercer, Peterson, Segal, St. Germain, P.C.

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Callbeck substituted for that of the Honourable Senator Hubley (May 8, 2008).

The name of the Honourable Senator Mercer substituted for that of the Honourable Senator Campbell (May 8, 2008).

The name of the Honourable Senator Gustafson substituted for that of the Honourable Senator Oliver (May 12, 2008).

The name of the Honourable Senator Chaput substituted for that of the Honourable Senator Peterson (May 14, 2008).

The name of the Honourable Senator Peterson substituted for that of the Honourable Senator Chaput (May 15, 2008).

The name of the Honourable Senator Biron substituted for that of the Honourable Senator Callbeck (May 27, 2008).

The name of the Honourable Senator Callbeck substituted for that of the Honourable Senator Biron (May 28, 2008).