Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Foreign Affairs and International Trade

Second Session, Thirty-ninth Parliament, 2007-08

Chair: The Honourable CONSIGLIO DI NINO


Tuesday, April 29, 2008
Tuesday, May 6, 2008
Wednesday, May 7, 2008

Issue No. 8

Fourth, Fifth and Sixth meetings on:

Study on the rise of China, India and Russia in the global economy and the implications for Canada policy

INCLUDING:
THE SIXTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Special Study Budget 2008-09 China, India and Russia)


WITNESSES:

Tuesday, April 29, 2008

Canada Eurasia Russia Business Association:

Piotr Dutkiewicz, Member of the National Board.

Canada China Business Council:

Peter Harder, Member of the Board of Directors.

Canada-India Business Council:

Peter Sutherland, Vice-chair.

Tuesday, May 6, 2008

Embassy of the Russian Federation:

His Excellency Georgiy Mamedov, Ambassador.

Wednesday, May 7, 2008

Canadian Manufacturers and Exporters:

Jean-Michel Laurin, Vice-President, Global Business Policy.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Consiglio Di Nino, Chair

The Honourable Peter A. Stollery, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Corbin, Dawson, De Bané, P.C., Downe, Grafstein, *Hervieux-Payette, P.C. (or Tardif), Johnson, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Mahovlich, Nolin, Rivest, Smith, P.C.

*Ex officio members

(Quorum 4)

Change in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The name of the Honourable Senator Oliver substituted for that of the Honourable Senator Nolin (April 25, 2008).

The name of the Honourable Senator Nolin is substituted for that of the Honourable Senator Oliver (April 30, 2008).

The name of the Honourable Senator Massicotte is substituted for that of the Honourable Senator Grafstein (May 6, 2008).

The name of the Honourable Senator Grafstein is substituted for that of the Honourable Senator Massicotte (May 8, 2008).