Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Agriculture and Forestry

Second Session, Fortieth Parliament, 2009

Chair: The Honourable PERCY MOCKLER


Thursday, October 8, 2009
Tuesday, October 20, 2009
Thursday, October 22, 2009

Issue No. 9

Eighteenth, nineteenth and twentieth meetings on:

Current state and future of Canada's forest sector


WITNESSES:

Thursday, October 8, 2009

BOIS-Quebec Coalition:

Robert Beauregard, President of the Coalition and Dean of the Faculty of Forestry, Geography and Geomatics, Laval University.

Tuesday, October 20, 2009

Canadian Wood Council/Wood WORKS!:

Marianne Berube, Executive Director, Ontario.

Canadian Wood Council:

Peter Moonen, Leader, Sustainable Building Coalition.

Thursday, October 22, 2009

Natural Resources Canada:

Tom Rosser, Director General, Policy, Economics and Industry Branch, Canadian Forest Service;

Bob Jones, Director, Industry and Trade Division, Policy, Economics and Industry Branch, Canadian Forest Service.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Percy Mockler, Chair

The Honourable Joyce Fairbairn, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Baker, P.C., Carignan, *Cowan (or Tardif), Eaton, Grafstein, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Lovelace Nicholas, Mahovlich, Mercer, Plett, Poulin, Rivard, Sibbeston

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Carignan replaced the Honourable Senator Finley (October 23, 2009).

The Honourable Senator Sibbeston replaced the Honourable Senator Fairbairn, P.C. (October 21, 2009).

The Honourable Senator Finley replaced the Honourable Senator Stewart Olsen (October 8, 2009).

The Honourable Senator Stewart Olsen replaced the Honourable Senator Finley (October 7, 2009).

The Honourable Senator Finley replaced the Honourable Senator Carignan (October 7, 2009).

The Honourable Senator Carignan replaced the Honourable Senator Finley (October 6, 2009).

The Honourable Senator Mercer replaced the Honourable Senator Hubley (October 1, 2009).