Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Transport and Communications

Second Session, Fortieth Parliament, 2009

Chair: The Honourable LISE BACON


Tuesday, May 12, 2009
Tuesday, May 26, 2009
Wednesday, May 27, 2009

Issue No. 3

Third and fourth meetings on:
The emerging issues related to its communications mandate and to report on the wireless sector

First (final) meeting on:
Bill C-3, An Act to amend the Arctic Waters Pollution Prevention Act

INCLUDING:
THE FOURTH REPORT OF THE COMMITTEE
(Bill C-3)


APPEARING

Wednesday, May 27, 2009

The Honourable John Baird, P.C., M.P., Minister of Transport, Infrastructure and Communities

Brian Jean, M.P., Parliamentary Secretary to the Minister of Transport, Infrastructure and Communities


WITNESSES

Tuesday, May 12, 2009

Industry Canada:

Keith Parsonage, Director General, Information and Communications Technologies Branch.

Tuesday, May 26, 2009

University of Ottawa:

Michael Geist, Law Professor.

Wednesday, May 27, 2009

Transport Canada:

Lysane Durand, Legal Counsel, Legal Services;

Donald Roussel, Director General, Marine Safety;

Ross MacDonald, Manager, Special Projects and Arctic Shipping.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Lise Bacon, Chair

The Honourable Janis G. Johnson, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Adams, Campbell, Cochrane, *Cowan (or Tardif), Dawson, Fox, P.C., Housakos, *LeBreton, P.C. (or Comeau), Merchant, Stratton, Wallace, Zimmer

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Stratton replaced the Honourable Senator Eyton (May 27, 2009).

The Honourable Senator Campbell replaced the Honourable Senator Mercer (May 26, 2009).

The Honourable Senator Mercer replaced the Honourable Senator Munson (May 26, 2009).

The Honourable Senator Housakos replaced the Honourable Senator Mockler (May 26, 2009).

The Honourable Senator Munson replaced the Honourable Senator Mercer (May 25, 2009).

The Honourable Senator Mockler replaced the Honourable Senator Housakos (May 25, 2009).

The Honourable Senator Eyton replaced the Honourable Senator Prud'homme (May 14, 2009).

The Honourable Senator Prud'homme replaced the Honourable Senator Eyton (May 14, 2009).