Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Agriculture and Forestry

Third Session, Fortieth Parliament, 2010

Chair: The Honourable PERCY MOCKLER


Tuesday, October 19, 2010
Thursday, October 21, 2010
Tuesday, October 26, 2010
Thursday, October 28, 2010

Issue No. 9

Twenty-first, twenty-second, twenty-third and twenty-fourth meetings on:

The current state and future of Canada's forest sector


WITNESSES:

Tuesday, October 19, 2010

Council of Canadian Academies:

John Thompson, Chairman, TD Bank Financial Group;

Renata Osika, Program Director.

Sustainable Chemistry Alliance:

James Lee, Portfolio Manager.

Biothec Forestry:

Tony Roy, Project Manager;

Nathalie Charbonneau, Secretary-Treasurer.

Thursday, October 21, 2010

ArboraNano Inc.:

Ron Crotogino, President and CEO.

Athena Sustainable Materials Institute:

Wayne Trusty, President.

University of British Columbia:

John Innes, Dean, Faculty of Forestry.

Tuesday, October 26, 2010

Natural Resources Canada:

Jim Farrell, Assistant Deputy Minister, Canadian Forest Service;

Tom Rosser, Director General, Economics and Industry Branch, Canadian Forest Service.

Thursday, October 28, 2010

Metla — Finnish Forest Research Institute:

Pasi Puttonen, Research Director (by video conference).

Norsk Treteknisk Institutt (Norwegian Institute of Wood Technology):

Jørn Brunsell, Managing Director (by video conference);

Jostein Baardsen, Former Managing Director (by video conference).


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Percy Mockler, Chair

The Honourable Fernand Robichaud, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

* Cowan (or Tardif), Duffy, Eaton, Fairbairn, P.C., * LeBreton, P.C. (or Comeau), Lovelace Nicholas, MacDonald, Mahovlich, Mercer, Ogilvie, Rivard, Segal

*Ex officio members

(Quorum 4)

 

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Rivard replaced the Honourable Senator Runciman (October 28, 2010).

The Honourable Senator MacDonald replaced the Honourable Senator Plett (October 28, 2010).

The Honourable Senator Runciman replaced the Honourable Senator Rivard (October 25, 2010).

The Honourable Senator Plett replaced the Honourable Senator Braley (October 22, 2010).

The Honourable Senator Rivard replaced the Honourable Senator Runciman (October 22, 2010).

The Honourable Senator Segal replaced the Honourable Senator Raine (October 22, 2010).

The Honourable Senator Raine replaced the Honourable Senator Segal (October 20, 2010).

The Honourable Senator Runciman replaced the Honourable Senator Rivard (October 20, 2010).

The Honourable Senator Braley replaced the Honourable Senator Plett (October 20, 2010).

The Honourable Senator Rivard replaced the Honourable Senator Wallace (October 20, 2010).

The Honourable Senator Segal replaced the Honourable Senator Marshall (October 20, 2010).