Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
National Finance

Third Session, Fortieth Parliament, 2010-11

Chair: The Honourable JOSEPH A. DAY


Tuesday, March 1, 2011
Wednesday, March 2, 2011

Issue No. 28

Third meeting on:

The study of the Supplementary Estimates (C), 2010-2011

and

First meeting on:

The study of the 2011-2012 Estimates


WITNESSES:

Tuesday, March 1, 2011

Veterans Affairs Canada:

Keith Hillier, Assistant Deputy Minister, Service Delivery;

André Joannette, Director General, Finance.

Human Resources and Skills Development Canada:

Alfred Tsang, Chief Financial Officer;

Jacques Paquette, Senior Assistant Deputy Minister, Income Security and Social Development Branch;

Kathryn McDade, Assistant Deputy Minister, Learning Branch;

Martin Green, Director General, Workplace Partnerships.

Wednesday, March 2, 2011

Treasury Board of Canada Secretariat:

David Enns, Deputy Assistant Secretary, Expenditure Management Sector;

Sally Thornton, Executive Director, Expenditure Operations and Estimates Division;

Ken Wheat, Senior Director, Expenditure Operations and Estimates Division.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Joseph A. Day, Chair

The Honourable Irving Gerstein, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Callbeck, *Cowan (or Tardif), Dickson, Eggleton, P.C., *LeBreton, P.C. (or Comeau), Marshall, Mockler, Murray, P.C., Neufeld, Peterson, Ringuette, Runciman

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 85(4), membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Mockler replaced the Honourable Senator Finley (March 2, 2011).

The Honourable Senator Finley replaced the Honourable Senator Oliver (March 2, 2011).

The Honourable Senator Dickson replaced the Honourable Senator Carignan (March 2, 2011).

The Honourable Senator Oliver replaced the Honourable Senator Finley (February 28, 2011).

The Honourable Senator Carignan replaced the Honourable Senator Dickson (February 28, 2011).

The Honourable Senator Neufeld replaced the Honourable Senator Stratton (February 25, 2011).

The Honourable Senator Finley replaced the Honourable Senator Eaton (February 25, 2011).

The Honourable Senator Peterson replaced the Honourable Senator Cordy (February 17, 2011).