Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Foreign Affairs and International Trade

First Session, Forty-first Parliament, 2011-12

Chair: The Honourable A. RAYNELL ANDREYCHUK


Thursday, November 8, 2012
Wednesday, November 21, 2012
Thursday, November 22, 2012

Issue No. 17

First, second and third meetings on:

Study on economic and political developments in the Republic of Turkey, their regional and global influences, the implications for Canadian interests and opportunities, and other related matters


WITNESSES

Thursday, November 8, 2012

Foreign Affairs and International Trade Canada:

John Kur, Director General, Europe and Eurasia;

Marie Gervais-Vidricaire, Director General, Stabilisation and Reconstruction Task Force;

Mark Bailey, Director General, Middle East and Maghreb Bureau;

Jennifer May, Director, Turkey Bureau.

Wednesday, November 21, 2012

Export Development Canada:

Lewis Megaw, Regional Vice President for Africa, Europe and Middle East;

Todd Winterhalt, Vice President, International Business Development.

Canadian Turkish Business Council:

Mike Ward, Advisor to the Board;

Richard Mabley, Business Development Manager.

Thursday, November 22, 2012

Economist Intelligence Unit:

Robert O'Daly, Senior Editor/Economist, Western Europe (by video conference).


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable A. Raynell Andreychuk, Chair

The Honourable Percy E. Downe, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

*Cowan (or Tardif), De Bané, P.C., Finley, Fortin-Duplessis, Johnson, *LeBreton, P.C. (or Carignan), Mahovlich, Nolin, Robichaud, P.C., Smith, P.C. (Cobourg), Wallace, Wallin

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Mahovlich replaced the Honourable Senator Hubley (November 13, 2012).

The Honourable Senator Robichaud, P.C., replaced the Honourable Senator Chaput (November 13, 2012).

The Honourable Senator De Bané, P.C., replaced the Honourable Senator Campbell (November 13, 2012).

The Honourable Senator Nolin replaced the Honourable Senator Rivard (November 8, 2012).

The Honourable Senator Rivard replaced the Honourable Senator Stratton (November 8, 2012).

The Honourable Senator Wallin replaced the Honourable Senator Marshall (November 8, 2012).

The Honourable Senator Campbell replaced the Honourable Senator Dallaire (November 7, 2012).

The Honourable Senator Chaput replaced the Honourable Senator De Bané, P.C. (November 7, 2012).