Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

First Session, Forty-first Parliament, 2011-12

Chair: The Honourable KELVIN KENNETH OGILVIE


Wednesday, October 17, 2012
Thursday, October 18, 2012

Issue No. 22

Sixteenth meeting on:

Study on prescription pharmaceuticals in Canada

and

Second meeting on:

Bill S-204, An Act to establish a national strategy for chronic cerebrospinal venous insufficiency (CCSVI)


WITNESSES

Wednesday, October 17, 2012

Canadian Institutes of Health Research:

Dr. Alain Beaudet, President;

Dr. Robert Peterson, Executive Director, Drug Safety and Effectiveness Network;

Terence Young, M.P., Oakville and founder of Drug Safety Canada.

Psychiatric Medication Awareness Group:

Janet Currie, Representative.


Thursday, October 18, 2012

National CCSVI Society:

Bernhard Juurlink, Director.

As an individual:

Dr. Barry Rubin, Medical Director, Peter Munk Cardiac Centre, University Health Network.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Kelvin Kenneth Ogilvie, Chair

The Honourable Art Eggleton, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

>Buth, Cordy, *Cowan (or Tardif), Dyck, Enverga , *LeBreton, P.C. (or Carignan), Merchant, Munson, Seidman, Seth, Unger, Verner, P.C.

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Buth replaced the Honourable Senator Eaton (October 18, 2012).

The Honourable Senator Unger replaced the Honourable Senator Ataullahjan (October 18, 2012).

The Honourable Senator Munson replaced the Honourable Senator Callbeck (October 17, 2012).

The Honourable Senator Ataullahjan replaced the Honourable Senator Martin (October 16, 2012).

The Honourable Senator Callbeck replaced the Honourable Senator Peterson (October 4, 2012).

The Honourable Senator Dyck replaced the Honourable Senator Day (October 4, 2012).

The Honourable Senator Eaton replaced the Honourable Senator Mockler (October 4, 2012).