Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Foreign Affairs and International Trade

Second Session, Forty-first Parliament, 2013-14

Chair: The Honourable A. RAYNELL ANDREYCHUK


Wednesday, April 2, 2014
Thursday, April 3, 2014
Wednesday, April 9, 2014
Thursday, April 10, 2014
Wednesday, April 30, 2014
Thursday, May 1, 2014

Issue No. 9

Fifteenth, sixteenth, seventeenth, eighteenth, nineteenth and twentieth meetings on:

Study on security conditions and economic developments in the Asia-Pacific region, the implications for Canadian policy and interests in the region, and other related matters


WITNESSES

Wednesday, April 2, 2014

As individuals:

Vikram Nehru, Senior Associate and Bakrie Chair in Southeast Asian Studies, Carnegie Endowment for International Peace (by video conference);

Leonora C. Angeles, Associate Professor of Community and Regional Planning and Women's and Gender Studies, University of British Columbia (by video conference).


Thursday, April 3, 2014

National Defence:

Rear-Admiral David Gardam, Director General International Security Policy.

Foreign Affairs, Trade and Development Canada:

Susan Gregson, Assistant Deputy Minister (Asia);

Peter MacArthur, Director General of South, Southeast Asia and Oceania;

Jeff Nankivell, Director General for Development in Asia;

Leslie Norton, Director General, International Humanitarian Assistance Directorate.


Wednesday, April 9, 2014

As an individual:

John Roosa, Department of History, University of British Columbia (by video conference).


Thursday, April 10, 2014

As an individual:

Syed Sajjadur Rahman, Part-time Professor, School of International Development & Global Studies, University of Ottawa.


Wednesday, April 30, 2014

Council on Foreign Relations:

Joshua Kurlantzick, Senior Fellow for Southeast Asia (by video conference).

As individuals:

Richard Barichello, Director, UBC Centre for Southeast Asia Research (by video conference);

Robert Anderson, Professor, Simon Fraser University (by video conference).


Thursday, May 1, 2014

MiningWatch Canada:

Catherine Coumans, Research Coordinator and Asia-Pacific Coordinator.

National Endowment for Democracy:

Brian Joseph, Senior Director for Asia and Global Programs (by video conference).


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable A. Raynell Andreychuk, Chair

The Honourable Percy E. Downe, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Ataullahjan, *Carignan, P.C. (or Martin), *Cowan (or Fraser), Dawson, Demers, Fortin-Duplessis, Housakos, Johnson, Oh, Robichaud, P.C., Smith, P.C. (Cobourg), Verner, P.C.

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Johnson replaced the Honourable Senator Tannas (April 14, 2014).

The Honourable Senator Tannas replaced the Honourable Senator Johnson (April 10, 2014).

The Honourable Senator Fortin-Duplessis replaced the Honourable Senator Tannas (April 10, 2014).

The Honourable Senator Johnson replaced the Honourable Senator Wallace (April 10, 2014).

The Honourable Senator Wallace replaced the Honourable Senator Johnson (April 9, 2014).

The Honourable Senator Johnson replaced the Honourable Senator Raine (April 9, 2014).

The Honourable Senator Tannas replaced the Honourable Senator Fortin-Duplessis (April 8, 2014).

The Honourable Senator Raine replaced the Honourable Senator Johnson (April 8, 2014).

The Honourable Senator Housakos replaced the Honourable Senator Mockler (March 28, 2014).

The Honourable Senator Dawson replaced the Honourable Senator Moore (March 27, 2014).