Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Foreign Affairs and International Trade

Second Session, Forty-first Parliament, 2013-14-15

Chair: The Honourable A. RAYNELL ANDREYCHUK


Wednesday, March 25, 2015
Thursday, March 26, 2015
Wednesday, April 1, 2015

Issue No. 24

Eighth, ninth and tenth meetings:

Examine such issues as may arise from time to time relating to foreign relations and international trade generally


WITNESSES

Wednesday, March 25, 2015

As an individual:

Dan Ciuriak, Director and Principal, Ciuriak Consulting Inc. and Research Fellow, the C.D. Howe Institute.
 

Thursday, March 26, 2015

Foreign Affairs, Trade and Development Canada:

Susan Bincoletto, Assistant Deputy Minister, International Business Development and Chief Trade Commissioner.

Export Development Canada:

Johane Séguin, Sector Vice President, Extractive and Resources, Extractive Group.

Canadian Commercial Corporation:

Anthony Carty, Vice President Corporate Services and Chief Financial Officer.

Industry Canada:

Shereen Benzvy Miller, Assistant Deputy Minister, Small Business, Tourism and Marketplace Services.

Business Development Bank of Canada:

Michel Bergeron, Senior Vice President, Marketing and Public Affairs.

Citizenship and Immigration Canada:

Robert Orr, Assistant Deputy Minister, Operations;

Angela Gawel, Director General, International Region;

Caitlin Imrie, Director General, Passport Operational Coordination.
 

Wednesday, April 1, 2015

TradeUp Capital Fund:

Kati Suominen, Founder and CEO (by video conference).

Steelworks Design Inc.:

Rhonda Barnet, Vice President Finance (by video conference).


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable A. Raynell Andreychuk, Chair

The Honourable Percy E. Downe, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Beyak, *Carignan, P.C. (or Martin), Cordy, *Cowan (or Fraser), Dawson, Demers, Fortin-Duplessis, Johnson, Mockler, Oh, Smith, P.C. (Cobourg), Verner, P.C.

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Mockler replaced the Honourable Senator Eaton (April 1, 2015).

The Honourable Senator Beyak replaced the Honourable Senator Ataullahjan (April 1, 2015).

The Honourable Senator Ataullahjan replaced the Honourable Senator Beyak (March 26, 2015).

The Honourable Senator Beyak replaced the Honourable Senator Ataullahjan (March 25, 2015).

The Honourable Senator Johnson replaced the Honourable Senator Beyak (March 25, 2015).

The Honourable Senator Ataullahjan replaced the Honourable Senator Patterson (March 25, 2015).

The Honourable Senator Beyak replaced the Honourable Senator Johnson (March 20, 2015).

The Honourable Senator Patterson replaced the Honourable Senator Ataullahjan (March 20, 2015).