Proceedings of the Standing Senate Committee on
Social Affairs, Science and Technology

Second Session, Forty-first Parliament, 2013-14-15

Chair: The Honourable KELVIN KENNETH OGILVIE


Wednesday, May 13, 2015
Thursday, May 14, 2015

Issue No. 34

Fourteenth and fifteenth meetings:

Examine and report on the increasing incidence of obesity in Canada: causes, consequences and the way forward


WITNESSES

Wednesday, May 13, 2015

Heart and Stroke Foundation of Canada:

Manuel Arango, Director, Health Policy.

Canadian Diabetes Association:

Dr. Jan Hux, Chief Science Officer.

Canadian Cancer Society:

Joelle Walker, Senior Manager, Public and International Affairs.

Thursday, May 14, 2015

Healthy Active Living and Obesity Research Group - CHEO Research Institute:

Mark Tremblay, Director.

Canadian Fitness and Lifestyle Research Institute:

Dr. Christine Cameron, President.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Kelvin Kenneth Ogilvie, Chair

The Honourable Art Eggleton, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Beyak, *Carignan, P.C. (or Martin), Cordy, *Cowan (or Fraser), Enverga, Merchant, Nancy Ruth, Patterson, Raine, Seidman, Wallace

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Cordy replaced the Honourable Senator Chaput (May 13, 2015).

The Honourable Senator Beyak replaced the Honourable Senator Lang (May 13, 2015).

The Honourable Senator Lang replaced the Honourable Senator Stewart Olsen (May 13, 2015).

The Honourable Senator Patterson replaced the Honourable Senator Frum (May 13, 2015).

The Honourable Senator Frum replaced the Honourable Senator Unger (May 13, 2015).

The Honourable Senator Wallace replaced the Honourable Senator Tannas (May 13, 2015).

The Honourable Senator Tannas replaced the Honourable Senator Wallace (May 12, 2015).

The Honourable Senator Unger replaced the Honourable Senator Frum (May 12, 2015).

The Honourable Senator Enverga replaced the Honourable Senator Ngo (May 7, 2015).


Back to top