Skip to Content
Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Banking, Trade and Commerce

First Session Forty-second Parliament, 2015-16

Chair: The Honourable DAVID TKACHUK


Wednesday, February 17, 2016
Thursday, February 18, 2016
Wednesday, February 24, 2016
Thursday, February 25, 2016 (in camera)

Issue No. 2

Consideration of a draft agenda (future business)

and

Third and fourth meetings:
Study on the present state of the domestic and international financial system

and

First meeting:
Study on the issues pertaining to internal barriers to trade


APPEARING
 

The Honourable Navdeep Bains, P.C., M.P., Minister of Innovation, Science and Economic Development


WITNESSES

Wednesday, February 17, 2016

Conference Board of Canada:

Glen Hodgson, Senior Vice-President and Chief Economist.

Canadian Centre for Policy Alternatives:

Armine Yalnizyan, Senior Economist.

Fraser Institute:

Herbert Grubel, Senior Fellow.

C.D. Howe Institute:

Daniel Schwanen, Vice President, Research (by video conference).

Thursday, February 18, 2016

Canadian Chamber of Commerce:

Hendrik Brakel, Senior Director, Economic, Financial and Tax Policy.

Canadian Federation of Independent Business:

Ted Mallett, Vice-President and Chief Economist.

Wednesday, February 24, 2016

Innovation, Science and Economic Development Canada:

John Knubley, Deputy Minister;

Mitch Davies, Assistant Deputy Minister and Internal Trade Promotion Office, Strategic Policy Sector;

Nipun Vats, Director General and Internal Trade Promotion Office, Strategic Policy Sector.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable David Tkachuk, Chair

The Honourable Céline Hervieux-Payette, P.C., Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

        Bellemare, Beyak, Black, Campbell, *Carignan, P.C. (or Martin), Enverga, Greene, Massicotte, Ringuette, Smith (Saurel), Tannas

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Beyak replaced the Honourable Senator Maltais (February 23, 2016).

The Honourable Senator Black replaced the Honourable Senator Beyak (February 19, 2016).

The Honourable Senator Beyak replaced the Honourable Senator Black (February 17, 2016).

The Honourable Senator Black replaced the Honourable Senator Marshall (February 17, 2016).

The Honourable Senator Marshall replaced the Honourable Senator Black (February 17, 2016).

The Honourable Senator Enverga was added to the membership (February 11, 2016).