Proceedings of the Standing Senate Committee on
Energy, the Environment and Natural Resources

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17-18-19

Chair: The Honourable ROSA GALVEZ


Monday, April 1, 2019
Tuesday, April 2, 2019
Thursday, April 4, 2019

Issue No. 58

Tenth, eleventh and twelfth meetings:
Bill C-69, An Act to enact the Impact Assessment Act and the Canadian Energy Regulator Act, to amend the Navigation Protection Act and to make consequential amendments to other Acts


WITNESSES

Monday, April 1, 2019

International Union of Operating Engineers:

Lionel Railton, Canadian Director;

Steven Schumann, Director, Canadian Government Affairs.

As an individual:

Robert Gibson, Professor, University of Waterloo.

MiningWatch Canada:

Jamie Kneen, Communications and Outreach Coordinator.

Federation of Canadian Municipalities:

Brock Carlton, Chief Executive Officer;

Matt Gemmel, Manager, Policy and Research.

Tuesday, April 2, 2019

Smart Prosperity Institute:

Stewart Elgie, Executive Chair.

Canadian Environmental Law Association:

Richard D. Lindgren, Counsel.

West Coast Environmental Law:

Anna Johnston, Staff Lawyer.

Ecojustice:

Joshua Ginsberg, Lawyer and Director of Legislative Affairs.

As individuals:

Andrew Roman, Retired Lawyer;

Martin Papillon, Associate Professor, Université de Montréal (by video conference).

Thursday, April 4, 2019

Native Women's Association of Canada:

Francyne Joe, President;

Adam Bond, Legal Counsel, Environment, Corporate, Citizenship.

Assembly of First Nations:

Kluane Adamek, Regional Chief, Yukon (by video conference);

Graeme Reed, Senior Advisor, Environment;

Sara Mainville, Partner, Olthuis Kleer Townshend LLP.

Canadian Energy Pipeline Association:

Chris Bloomer, President and Chief Executive Officer;

Ben Coleman, Manager, Government and Stakeholder Relations.

Wim M. Veldman Consulting Inc.:

Wim M. Veldman, President.

Canadian Chamber of Commerce:

Aaron Henry, Director, Natural Resources and Environmental Policy.

As individuals:

Ron Wallace, Retired regulatory and industry expert (by video conference);

Dennis McConaghy, Retired regulatory and industry expert (by video conference).


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Rosa Galvez, Chair

The Honourable Michael L. MacDonald, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Cordy, *Day (or Mercer), *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), LaBoucane-Benson, Maltais, Massicotte, McCallum, McCoy, Mitchell, Mockler, Neufeld, Patterson, Richards, Saint-Germain, Seidman, *Smith (or Martin), Woo, *Woo (or Saint-Germain)

* Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the orders of the Senate of November 7, 2017 and of November 20, 2018, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Maltais replaced the Honourable Senator Carignan, P.C. (April 4, 2019).

The Honourable Senator Patterson replaced the Honourable Senator Stewart Olsen (April 3, 2019).

The Honourable Senator McCoy replaced the Honourable Senator Pratte (April 3, 2019).

The Honourable Senator Stewart Olsen replaced the Honourable Senator Patterson (April 2, 2019).

The Honourable Senator Patterson replaced the Honourable Senator Stewart Olsen (April 2, 2019).

The Honourable Senator Stewart Olsen replaced the Honourable Senator Patterson (April 2, 2019).

The Honourable Senator Pratte replaced the Honourable Senator Simons (April 2, 2019).

The Honourable Senator Simons replaced the Honourable Senator McCoy (April 2, 2019).

The Honourable Senator MacDonald replaced the Honourable Senator Eaton (April 1, 2019).

The Honourable Senator Carignan, P.C., replaced the Honourable Senator Oh (April 1, 2019).

The Honourable Senator Oh replaced the Honourable Senator Carignan, P.C. (April 1, 2019).

The Honourable Senator Eaton replaced the Honourable Senator MacDonald (April 1, 2019).

The Honourable Senator McCoy replaced the Honourable Senator Simons (April 1, 2019).

The Honourable Senator Seidman replaced the Honourable Senator McInnis (March 21, 2019).

The Honourable Senator Carignan, C.P., replaced the Honourable Senator Ngo (March 21, 2019).

Back to top