Download as PDF

Proceedings of the Standing Senate Committee on
Human Rights

First Session, Forty-second Parliament, 2015-16-17

Chair: The Honourable WANDA ELAINE THOMAS BERNARD


Wednesday, November 22, 2017
Wednesday, December 6, 2017

Issue No. 23

First meeting:
Election of the chair

Nineteenth meeting:
Study on the issues relating to the human rights of prisoners in the correctional system


WITNESSES

Wednesday, December 6, 2017

Office of the Auditor General of Canada:

Michael Ferguson, Auditor General of Canada;

Carol McCalla, Principal.


MEMBERS OF THE COMMITTEE

The Honourable Wanda Elaine Thomas Bernard, Chair

The Honourable Salma Ataullahjan, Deputy Chair

The Honourable Jane Cordy, Deputy Chair

and

The Honourable Senators:

Andreychuk, Brazeau, *Day (or Mercer), *Harder, P.C. (or Bellemare) (or Mitchell), Hartling, Martin, Mercer, Ngo, Pate, Saint-Germain, *Smith (or Martin), *Woo (or Saint-Germain)

*Ex officio members

(Quorum 4)

Changes in membership of the committee:

Pursuant to rule 12-5 and to the order of the Senate of November 7, 2017, membership of the committee was amended as follows:

The Honourable Senator Hartling replaced the Honourable Senator Campbell (November 23, 2017).

The Honourable Senator Campbell replaced the Honourable Senator Hartling (November 21, 2017).

The Honourable Senator Ngo was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Martin was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Andreychuk was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Ataullahjan was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Hartling was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Cordy was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Brazeau was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Bernard was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Pate was added to the membership (November 20, 2017).

The Honourable Senator Munson was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Bernard was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator McPhedran was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Pate was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Hartling was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Martin was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Ataullahjan was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Andreychuk was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Ngo was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Eaton was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).

The Honourable Senator Brazeau was removed from the membership of the committee, substitution pending (November 19, 2017).